Policyjne radiowozy - narzędzie codziennej pracy funkcjonariuszy
Policja jest formacją, w której służy ponad 100 tys. funkcjonariuszy, a każdego dnia do służby kierowanych jest kilkanaście tysięcy patroli. Większość z nich, podczas swojej codziennej służby wykorzystuje różnego rodzaju pojazdy służbowe. Dla policjantów to narzędzie, którym posługują się codziennie podczas wielogodzinnej służby.
W ostatnich dniach doszło do kilku niebezpiecznych sytuacji podczas prowadzonych pościgów policyjnych za kierującymi, którzy nie zatrzymali się do kontroli drogowej. Te przykładowe sytuacje obrazują jak niebezpieczna jest codzienna służba funkcjonariuszy.
W piątek, 23.02.br., policjanci z Wałbrzycha próbowali zatrzymać sprawcę wykroczenia w ruchu drogowym. Kierowca opla, pomimo dawanych sygnałów świetlnych i dźwiękowych, nie reagował i podjął próbę ucieczki. Podczas pościgu kierowca celowo zajeżdżał drogę funkcjonariuszom i doprowadził do kolizji drogowej z radiowozem, który dołączył do pościgu. Sprawca dalej kontynuował ucieczkę wyprzedzając w miejscach niedozwolonych na tzw. trzeciego i zmuszając innych kierowców do gwałtownego hamowania. Policjanci pomimo uszkodzeń swojego samochodu dalej kontynuowali pościg. Po przejechaniu ok. 20 km uciekający porzucił pojazd. W samochodzie policjanci zatrzymali jego pasażerkę, 35-letnią kobietę. Obecnie funkcjonariusze ustalają, gdzie ukrywa się kierowca.
Do podobnego zdarzenia doszło dzień później w Jeleniej Górze. Funkcjonariusze podjęli pościg za kierującym audi, który na widok stojącego przy drodze oznakowanego radiowozu nagle zawrócił i nie reagując na dawane znaki świetlne oraz dźwiękowe do zatrzymania, zaczął uciekać. Podczas prowadzonego dynamicznego pościgu, kierujący radiowozem oznakowanym, aby uniknąć zderzenia z agresywnym kierowcą, uderzył w murowane ogrodzenie. Na miejsce wezwano pogotowie, które zabrało dwóch policjantów do szpitala w Jeleniej Górze. Obaj po zaopatrzeniu medycznym zostali zwolnieni do domu. Funkcjonariusze odnaleźli porzucony w lesie samochód. Trwają ustalenia miejsca pobytu kierującego.
Ze względu na specyfikę pełnionej służby zdarzenia drogowe z udziałem policyjnych pojazdów mają głównie miejsce podczas prowadzonych pościgów oraz podczas przejazdów na interwencje czy obsługę zdarzeń. Policja jest także uprawniona do stosowania różnego rodzaju środków przymusu bezpośredniego - w tym, z czego nie zdaje sobie sprawy wielu kierowców - policyjnych radiowozów. Takie rozwiązanie ma pomóc w walce z piratami drogowymi.
Według stanu na dzień 01.01.2018 r. polska Policja wykorzystuje 21 584 szt. sprzętu transportowego. Pojazdy te decydują o mobilności wszystkich służb policyjnych. Podkreślmy, że tylko w ciągu ostatniej doby pracy Policji odnotowano: ponad 12 tys. interwencji.
KGP
- KWP w Bydgoszczy: Nocny pościg ulicami Włocławka z finałem w policyjnej celi ►
- KWP w Krakowie: Nietrzeźwy i agresywny spowodował kolizję z radiowozem ►
- KWP w Białymstoku: Pościg ulicami Białegostoku za pijanym kierowcą ►
- KWP w Gorzowie: Uciekał, taranując policyjny radiowóz. Zatrzymany i aresztowany ►
- KWP w Gdańsku: Policyjny pościg zakończony zatrzymaniami ►