Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

TRUCK & BUS – ogólnopolskie działania policyjne

Data publikacji 26.02.2018

Ogólnopolskie działania Truck&Bus, które 27 lutego br. odbędą się w całej Polsce, mają na celu ujawnianie i eliminowanie nieprawidłowości związanych z wykonywaniem transportu drogowego osób i rzeczy.

Na kierowcach i przewoźnikach obsługujących przejazdy pasażerskie ciąży ogromna odpowiedzialność. Od ich kwalifikacji i rzetelności zależy zdrowie, a nawet życie osób podróżującej autobusami i tzw. busami.

Policja w czasie prowadzonych działań będzie zwracać uwagę na przestrzeganie przepisów związanych z przewozem pasażerów, szczególnie jeżeli chodzi o przewóz busami. Między innymi funkcjonariusze sprawdzą czy liczba pasażerów nie przekracza liczby wskazanej w dowodzie rejestracyjnym. Kontroli będą poddawane również pojazdy wykonujące transport towarów.  

Podczas prowadzonych działań w ramach akcji Truck&Bus policjanci będą zwracali uwagę również na:

  • stan techniczny i wyposażenie pojazdów,
  • czas pracy kierowców,
  • sposób przewożenia osób i rzeczy.

Do działań włączą się również przedstawiciele innych służb (Inspekcji Transportu Drogowego oraz Straży Granicznej), które w ramach specjalistycznych patroli mieszanych, w zakresie swoich kompetencji, dokonywać będą sprawdzeń osób, pojazdów oraz ładunków.

W czasie prowadzonej akcji będą miały miejsce również losowo prowadzone kontrole stanu trzeźwości oraz sprawdzenia pod kątem ewentualnie popełnionych przestępstw celno-akcyzowych.

Dobór miejsc kontroli nastąpi na podstawie analizy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz natężenia ruchu pojazdów wykonujących przewozy na wybranych odcinkach dróg.

Działania te koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego TISPOL i będą prowadzone w 27 krajach.

(BRD KGP / ig)

Powrót na górę strony