Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita grupa wyłudzająca wielomilionowe majątki

Data publikacji 21.02.2008

Cztery osoby podejrzane w sprawie przejmowania nieruchomości w Krakowie zatrzymali policjanci CBŚ. Grupa przestępcza prowadząc działalność parabankową przejęła wielomilionowy majątek: kamienice, mieszkania, działki. Organizacja współdziałała z notariuszem, który już przebywa w areszcie, a wcześniej był zatrzymany do sprawy "kantoru Wielopole". Policjanci przewidują dalsze zatrzymania.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego rozbili trzon zorganizowanej grupy przestępczej zatrzymując cztery osoby w wieku 43-49 lat (trzech mężczyzn i kobietę). Przestępcy pożyczali bardzo duże kwoty pieniędzy narzucając przy tym niemożliwe do spłacenia oprocentowania. Zastawem pożyczki były nieruchomości należące do pożyczkobiorców.

Najczęściej był to wielkiej wartości zastaw jak kamienice, mieszkania w centrum Krakowa, parcele lub działki budowlane. Policjanci szacują, że grupa rozpoczęła swoją działalność 10 lat temu. W środowiskach krakowskich biznesmenów, handlowców, a także osób grających w kasynach zatrzymani byli dobrze znani z tego, że dysponują sporymi kwotami, które można pożyczyć. Działalność podejrzanych skupiała się wokół trzech krakowskich kantorów nieopodal Rynku Głównego i jednego lombardu. Tutaj chętni zgłaszali się po pożyczkę. Dla zalegalizowania umowy spisywano odpowiednie dokumenty, potwierdzane notarialnie (44-letni notariusz współpracujący z tą grupą przebywa w tymczasowym areszcie do sprawy kantoru Wielopole – podobny mechanizm działania). Narzucone odsetki były tak duże, że wręcz niemożliwe do spłacenia. Np. mężczyzna który pożyczył pod zastaw kamienicy 400 tys. złotych , po 4 miesiącach miał do spłacenia 800 tys. złotych. W przypadku, kiedy ktoś odmawiał spłaty długu albo też sprzeciwiał się takiemu postępowaniu był nachodzony, nękany w różny sposób i straszony bronią.

Szacuje się, że w ten sposób podejrzani przejęli w Krakowie co najmniej kilkadziesiąt bardzo atrakcyjnych nieruchomości, wielomilionowej wartości.

Trzem zatrzymanym mężczyznom przedstawiono zarzuty udziału w grupie przestępczej , wymuszeń rozbójniczych, gróźb karalnych., za co grozi im kara do 10 lat więzienia. Czwartej osobie, 49-letniej kobiecie zarzuty prania brudnych pieniędzy, za co grozi jej kara do 5 lat więzienia.

Natomiast piątej osobie, krakowskiemu notariuszowi doprowadzonemu z aresztu śledczego przedstawiono zarzuty poświadczania nieprawdy przy wystawianych dokumentach, za co grozi mu również kara do 8 lat więzienia . Po przedstawieniu zarzutów kobieta pozostaje pod policyjnym dozorem natomiast pozostali 4 sprawcy ( włącznie z notariuszem) zostali tymczasowo aresztowani. Prowadzący śledztwo policjanci przypuszczają, że ilość przejętych w ten sposób nieruchomości była większa, a z pewnością w sprawę zamieszane są inne osoby, których zatrzymanie planowane jest w najbliższym czasie.
Powrót na górę strony