Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Kolejna odsłona akcji „Odblaski ratują życie - świeć przykładem”

Data publikacji 28.02.2018

Policjanci razem z zawodniczkami MKS Lublin i Kabaretem Ani Mru Mru kolejny raz angażują się w działania promujące bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Spot z ich udziałem pn. „Odblaski ratują życie - świeć przykładem”, kierowany do osób pieszych już od dzisiaj będzie wyświetlany w 50 autobusach MPK Lublin.

 

Odblaski ratują życie - świeć przykładem” to nazwa kampanii policjantów Ruchu Drogowego KWP w Lublinie, do której przyłączyły się zawodniczki MKS Lublin oraz Kabaret Ani Mru Mru. Spot z ich udziałem kierowany do osób pieszych i promujący zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym już od dzisiaj będzie wyświetlany w 50 autobusach MPK Lublin.

 

W minionym roku na drogach naszego województwa utrzymaliśmy tendencję spadkową dotyczącą liczby wypadków drogowych i ofiar śmiertelnych. Ogółem w 2017 roku doszło do 1245 wypadków, a w 2016 r. było ich o 21 więcej.   Na drogach naszego województwa zginęło 156 osób, rannych zostało 1438.  To o 22 mniej ofiar śmiertelnych i 47 rannych niż w 2016.  Niestety wzrosła liczba pieszych, którzy zginęli w wypadkach ( wzrost z 44 do 61). Z winy osób pieszych najczęściej dochodzi do wypadków z powodu nieostrożnego wejścia na jezdnię przed jadący pojazd oraz przekraczania jezdni w miejscu niedozwolonym. 

 

Do największej liczby zdarzeń z  udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w miesiącach jesienno –zimowych.  Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Zdarza się, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach zapominając, że auta nie da się zatrzymać w miejscu. Często też piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy  wyhamować i zminimalizować skutki.

 

Obowiązujące przepisy nakazują pieszym, którzy poruszają się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, noszenie elementów odblaskowych. Taki odblaski powinien być umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

 

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Wielu pieszych stosuje się do nowych przepisów, niestety zdarzają się osoby, które nadal narażają swoje życie. Stąd też kolejny raz przypominamy o tym jak ważne są odblaski, tym razem w krótkim spocie zrealizowanym z zawodniczkami MKS Lublin i Kabaretem Ani Mru Mru.

R.L.R

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 9.73 MB)

Powrót na górę strony