Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

39 osób zatrzymanych, dwie grupy przestępcze rozbite

Data publikacji 21.02.2008

Kryminalni z Radomia rozbili dwie grupy przestępcze działające na terenie trzech powiatów województwa mazowieckiego. Zatrzymano w sumie 39 osób. W działaniach brało udział około 100 policjantów, przeszukano kilkadziesiąt mieszkań. Członkowie grup zajmowali się m.in. napadami z użyciem broni, wymuszeniami haraczy, uprowadzeniami dla okupu, handlem narkotykami. Przestępcy byli bardzo brutalni. Napadając m.in. na "ciche agencje towarzyskie" bili i okaleczali kobiety.

Grupa działała od kilku lat na terenie północnego Mazowsza - w powiatach płockim, ciechanowskim i płońskim. W jej skład lub na jej rzecz w różnych okresach "pracowało" blisko 60 osób. Do jej rozpracowania w komendzie wojewódzkiej Policji w Radomiu powołano specjalną grupę operacyjno – śledczą, w skład której weszli najlepsi funkcjonariusze pionu kryminalnego.

Zatrzymań dokonano w dwóch etapach. Jako pierwsza rozbita została grupa zajmująca się handlem i dystrybucją narkotyków. Zarzutami objęto 19 osób. Przy zatrzymanych zabezpieczono dowody świadczące o ich działalności przestępczej, m.in. znaczne ilości narkotyków, dokumenty dotyczące ich dystrybucji, dwa samochody oraz pieniądze.

Kolejną była grupa zajmująca się wymuszeniami rozbójniczymi, napadami z bronią na stacje benzynowe i sklepy, włamaniami, kradzieżami samochodów i uprowadzeniami osób w celu wymuszenia okupu. Grupa ta działał bardzo brutalnie. Na zlecenie konkurencji kilkakrotnie napadali na tzw. "ciche agencje towarzyskie", gdzie bili i okaleczali twarze pracujących tam kobiet. Wyspecjalizowali się w oszukiwaniu właścicieli sklepów. Do tego procederu podstawiali osoby nieletnie, które kupowały alkohol i papierosy. Członkowie grupy posługując się sfałszowanymi dokumentami, podawali się za inspektorów Inspekcji Handlowej bądź też funkcjonariuszy policji i grożąc konsekwencjami w postaci wysokiej grzywny lub utraty licencji na sprzedaż alkoholu, w zamian za odstąpienie od ukarania pobierali od właścicieli sklepów pieniądze w kwotach do 2,5 tys. zł. Członkowie grupy zajmowali się również hurtową sprzedażą alkoholu, papierosów bez polskich znaków akcyzy i handlem narkotykami. Podczas tej akcji policjanci zatrzymali 20 osób.

Wobec zatrzymanych zastosowano 8 aresztów i 13 dozorów policyjnych. Mężczyznom w zależności od popełnionych czynów grożą kary pozbawienia wolności od 3 do 12 lat. Sprawa ma charakter rozwojowy. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono samochody , pieniądze w różnych walutach o łącznej wartości blisko ćwierć miliona złotych.

Film Wideo 1


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Wideo 1 (format flv - rozmiar 2.42 MB)

Film Wideo 2


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Wideo 2 (format flv - rozmiar 1.93 MB)

Film Wideo 3


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Wideo 3 (format flv - rozmiar 2.24 MB)

Powrót na górę strony