Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejny sukces w walce z mafią paliwową

Data publikacji 06.04.2006

Udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się nielegalną produkcją i dystrybucją paliwa oraz "praniem brudnych pieniędzy" – takie zarzuty usłyszeli mężczyźni zatrzymani przez policjantów z poznańskiego Centralnego Biura Śledczego. Także 5 mężczyzn trudniących się m.in. przetwarzaniem oleju opałowego na napędowy zatrzymali policjanci z Konina.

Policjanci poznańskiego Centralnego Biura Śledczego zatrzymali pięć osób, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się nielegalną produkcją i dystrybucją paliwa oraz "praniem brudnych pieniędzy". Wstępne straty, jakie poniósł Skarb Państwa, z tytułu nieopłaconych podatków, szacuje się na około 200 milionów złotych. Zatrzymane osoby są powiązane z wielkopolskim odłamem "mafii paliwowej".

W przestępczy proceder zaangażowanych było kilkaset firm z terenu Wielkopolski, Śląska, Warmii i Mazur oraz Mazowsza. Nielegalne paliwo powstawało z zakupionych w rafineriach komponentów, a następnie rozprowadzane było jako pełnowartościowe, po cenach niższych od rynkowych. "Olej napędowy" czy "benzynę" produkowano między innymi na bazie środków do konserwacji i malowania… drewna. Taka mieszanka trafiała na stacje benzynowe oraz do hurtowni. Zyski grupy przestępczej szacuje się na kilkadziesiąt milionów złotych.

Prowadzący śledztwo policjanci ustalili, że członkowie grupy inwestowali zarobione pieniądze między innymi w zakup ośrodków wypoczynkowych, nieruchomości, samochodów oraz baz paliw. Część zysków przelewano natomiast na lokaty bankowe.

Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczone zostało mienie ruchome i nieruchome należące do podejrzanych. Ponadto wystąpiono do Sądu z wnioskiem o aresztowanie.

Do tej pory policjanci z poznańskiego CBŚ zatrzymali w tej sprawie kilkunastu podejrzanych i nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Za zarzucane przestępstwa grozi kara do 10 lat więzienia.


                                                                    * * *

 

Na posesji w gm. Golina dzierżawionej przez mieszkańca Konina, wczesnym rankiem, policjanci z Sekcji dw. z Przestępczością Gospodarczą konińskiej Policji zastali 3 pojazdy z dużymi cysternami. Jedna cysterna była wypełniona ciężkim olejem opałowym, w drugiej olej opałowy był już przygotowywany do jego uzdatnienia. Trzecia była pusta. Do niej miał być przepompowany uzdatniony po obróbce chemicznej olej napędowy.

 

Policjanci zatrzymali 5 mężczyzn w wieku od 36 lat do 51, w tym koninianina Tadeudza D. i mieszkańca kujawsko-pomorskiego Mariusza M. którzy kierowali przestępczym procederem. To oni organizowali paliwo i wystawiali swoim pracownikom (trzem zatrzymanym kierowcom) zlecenia na realizację przestępczego procederu.
 

Funkcjonariusze ustalili, iż sprawcy działając od ostatnich miesięcy zeszłego roku do chwili zatrzymania, przetworzyli co najmniej 200.000 litrów oleju opałowego ciężkiego, który następnie dostarczyli do stacji paliw na terenie kraju jako olej napędowy do silników pojazdów samochodowych. Wprowadzając w błąd kontrahentów co do rodzaju, jakości i wartości sprzedawanego paliwa - podejrzani zarobili co najmniej 260 000 zł.

 

Zatrzymani zostali osadzeni w pomieszczeniu do osób zatrzymanych. Zostały im przedstawione zarzuty oszustwa, przestępstwa zagrożonego karą pozbawienia wolności do lat 10.

Powrót na górę strony