Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci uderzyli w grupę oszustów internetowych

Data publikacji 27.03.2018

Policjanci z KWP we Wrocławiu zajmujący się na co dzień zwalczaniem cyberprzestępstw uderzyli w grupę przestępczą zajmującą się oszustwami na szkodę - jak się szacuje - kilku tysięcy osób z terenu całego kraju. Sprawcy za pomocą specjalnie do tego celu stworzonej sieci podmiotów gospodarczych, oferowali do sprzedaży różnego rodzaju produkty, których w rzeczywistości nie posiadali. Nie wywiązując się z umów sprzedaży zawieranych za pośrednictwem jednego z portali aukcyjnych, spowodowali wielomilionowe straty na szkodę osób, które wpłacały pieniądze, nie otrzymując ani towaru, ani zwrotu swoich środków pieniężnych.

Policjanci Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o udział w grupie zajmującej się na szeroką skalę oszustwami dokonywanymi za pośrednictwem jednego z portali aukcyjnych. Jak ustalili funkcjonariusze, sprawcy działający w grupie, pod przykrywką stworzonej przez siebie specjalnie w tym celu sieci podmiotów gospodarczych oferowali do sprzedaży różnego rodzaju artykuły, inkasując pieniądze od zainteresowanych ich kupnem klientów.

Oszuści bardzo dużo uwagi i środków poświęcili na działania marketingowe związane między innymi z pozycjonowaniem założonych przez siebie firm w internecie, by wyróżnić się i uwiarygodnić w oczach potencjalnych nabywców oferowanych artykułów. Podmioty gospodarcze zakładane były na werbowanych do tego celu tzw. "słupów". Funkcjonowały one pod polskimi nazwami, jednak ich oficjalne siedziby mieściły się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i na terenie Wielkiej Brytanii.

Wśród oferowanych za pośrednictwem jednego z portali aukcyjnych produktów było obuwie, odzież oraz artykuły elektroniczne. Zainteresowani zakupem klienci przelewali pieniądze na poczet transakcji, nie otrzymując zamawianych produktów. Co istotne, osoby zainteresowane artykułami nie mogły skorzystać z opcji kupna za pobraniem, a czas oczekiwania na rzecz, za którą już zapłacili miał wynosić do 30 dni roboczych. W ten sposób oszukanych zostało - jak się szacuje - nawet kilka tysięcy osób z terenu całego kraju. Swoim działaniem sprawcy spowodowali na ich szkodę wielomilionowe straty.

Wobec zatrzymanego w tej sprawie 29 i 30-latka sąd zastosował już tymczasowy areszt na 3 miesiące. Zarzuty dla obu podejrzanych obejmują uczestnictwo we wspomnianej grupie przestępczej w latach od 2014 do 2016 roku. Podczas przeszukania ich miejsc zamieszkania policjanci zabezpieczyli komputery, telefony komórkowe, karty SIM, modemy oraz dokumentację bankową i przewozową. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu. Sprawa jest rozwojowa. Zajmujący się nią funkcjonariusze podjęli już między innymi działania związane z międzynarodową współpracą policyjną i nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Osobom biorącym udział w grupie przestępczej zajmującej się oszustwami grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP we Wrocławiu / kp)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 12.97 MB)

Powrót na górę strony