Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szybka reakcja mieszkańców, policjantów i strażaków zapobiegła nieszczęściu

Data publikacji 28.03.2018

Dzięki natychmiastowej reakcji mieszkańców, którzy szybko powiadomili służby ratunkowe nie doszło do wybuchu gazu w budynku mieszkalnym w Legnicy. Policjanci zatrzymali trzy kompletnie pijane osoby, które swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem mogły spowodować wybuch w kamienicy. Za narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

26 marca br. około godziny 20:30 dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Legnicy został poinformowany przez mieszkańców o ulatniającym się gazie na klatce schodowej budynku mieszkalnego. Natychmiast na miejsce skierowano policjantów i strażaków.

Funkcjonariusze służb wchodząc do budynku wielorodzinnego od razu wyczuli woń gazu. Bez chwili zastanowienia zaczęli sprawdzać wszystkie pomieszczenia mieszkalne, z których mógł ulatniać się gaz. Pod drzwiami jednego z mieszkań było wyraźnie czuć go znacznie mocniej. Kiedy funkcjonariusze weszli do środka, zastali tam trzy kompletnie pijane osoby. Wewnątrz mieszkania zauważyli również butlę gazową podłączoną do kuchenki przez zardzewiały wąż. Nielegalne i nieprawidłowe podłączenie tej butli spowodowało rozszczelnienie i ulatnianie się gazu. W każdej chwili mogło dojść do wybuchu i tragedii wielu osób. Ponadto 56-letnia kobieta pomimo zagrożenia wybuchem gazu, paliła papierosy, nie reagując na wezwania policjantów. Funkcjonariusze Straży Pożarnej z uwagi na realne zagrożenie wybuchem, niezwłocznie odłączyli instalację gazową w całym budynku.

Z uwagi na spowodowanie bezpośredniego zagrożenia utraty życia i zdrowia innych osób funkcjonariusze zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 26 i 48 lat oraz 56-letnią kobietę. Wszystkie osoby zostały umieszczone w policyjnym areszcie. Przeprowadzone w komendzie badanie stanu trzeźwości wykazało, że jeden z mężczyzn miał blisko 3 promile alkoholu.

Obecnie policjanci pod nadzorem Prokuratury ustalają wszelkie okoliczności tego zdarzenia. Za narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Dzięki natychmiastowej, szybkiej reakcji mieszkańców i poinformowanie odpowiednich służb ratunkowych nie doszło do tragedii.

(KWP we Wrocławiu / kp)

 

Powrót na górę strony