Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą za handel pirackimi płytami

Data publikacji 25.02.2008

Na około 180.000 zł szacują śledczy wartość strat, jakie ponieśli producenci na skutek nielegalnej działalności trzech mężczyzn, zatrzymanych przez policjantów z Wrocławia na jednej z giełd elektronicznych. Funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 1800 płyt DVD i CD-R z pirackimi wersjami programów komputerowych, gier i filmów. Kilkadziesiąt nielegalnie powielonych krążków zabezpieczyli natomiast stołeczni policjanci na śródmiejskiej giełdzie komputerowej.

Policjanci z sekcji do walki z przestępczością gospodarczą z Wrocławia przeprowadzili wczoraj kontrolę na jednej z wrocławskich giełd elektronicznych. Podczas tej realizacji sprawdzili legalność oferowanych tam do sprzedaży nośników. Funkcjonariusze zabezpieczyli łącznie blisko 1800 płyt DVD i CD-R z pirackimi wersjami programów komputerowych, gier i filmów. Zlikwidowali również dwa magazyny zorganizowane w zaparkowanych nieopodal giełdy samochodach. Z nich donoszono płyty na stoiska.

W tej sprawie zatrzymano trzech mężczyzn z Wrocławia i okolic, w wieku od 18 do 26 lat. Jednego z nich policjanci zatrzymali przy stoisku, na którym oferował pirackie płyty do sprzedaży. Tu funkcjonariusze zabezpieczyli około 100 płyt. Pozostali dwaj to osoby, które donosiły towar z "magazynów" do punktów sprzedaży. W samochodach znaleziono pozostałą część płyt.

Zatrzymani za swoje czyny odpowiedzą przed sądem. Przypomnijmy, że za kradzież cudzego programu komputerowego, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub rozpowszechnianie cudzych utworów, gdy sprawca uczynił sobie z przestępstwa stałe źródło dochodu, grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Straty w wyniku nielegalnej działalności, powstałe na szkodę producentów szacuje się na kwotę blisko 180 000 zł.

Wczoraj przed południem policjanci z warszawskiego Śródmieścia po raz kolejny przeprowadzili kontrolę na terenie giełdy komputerowej przy ulicy Batorego. Funkcjonariusze sprawdzali, czy wśród oferowanego tam oprogramowania nie znajdują się nielegalne kopie programów. W czasie akcji mundurowi zatrzymali młodego mężczyznę, mieszkańca jednej z podwarszawskich miejscowości, handlującego „pirackim” oprogramowaniem.

Przy 20-letnim Józefie K. policjanci zabezpieczyli kilkadziesiąt płyt z grami i filmami. Mężczyzna odpowie za naruszenie przepisów ustawy o ochronie praw autorskich i praw pokrewnych, zagrożone karą do 2 lat pozbawienia wolności.

Policjanci zapowiadają, że działania mające na celu zwalczanie nielegalnego rynku oprogramowania komputerowego i handlu „pirackimi” kopiami filmów będą kontynuowane.

Powrót na górę strony