Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawcy przemocy domowej trafili za kratki

Data publikacji 25.02.2008

W ostatnich dniach policjanci z Mazowsza zatrzymali trzech sprawców przemocy domowej. Dopiero teraz najbliżsi zdecydowali się powiadomić o popełnianych przez nich przestępstwach. Sądy podjęły decyzję o ich tymczasowym aresztowaniu pod zarzutem znęcania się nad rodzinami. Teraz sprawcom grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

W tych przypadkach ofiary to starsi rodzice, brat i bratowa, żona i dzieci. Wszystkie sprawy łączy jeden element – alkohol. Pijani sprawcy swoim najbliższym urządzali piekło w domu. Taka sytuacja trwała zazwyczaj od dłuższego czasu.

Tak było w przypadku 33-letniego Sławomira S. z Warki, który od 10 lat znęcał się nad swoimi rodzicami (73 i 75 lat). Była to zarówno przemoc fizyczna jak i psychiczna – bicie i groźby. Dopiero teraz udręczeni rodzice zdecydowali się powiadomić Policję. Pijanego mężczyznę zatrzymali policjanci, a sąd już zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu.

39-letni Dariusz G. z okolic Radomia od kilku miesięcy, będąc pod wpływem alkoholu, groził swojej matce, bratu i jego żonie. Awantury w tym domu były na porządku dziennym. Sprawca w 2007 roku otrzymał już wyrok za podobne czyny, ale wtedy sąd zawiesił wykonanie kary. Teraz rodzina zgłosiła się na Policję gdy oprócz gróźb słownych Dariusz G. zaczął grozić im nożem. Również on został tymczasowo aresztowany.

Pomimo wyroku 2 lat pozbawienia wolności dla sprawcy przemocy domowej, nadal trwał dramat rodziny z miejscowości z okolic Przysuchy (powiat radomski). 47-letni Mieczysław D. w ubiegłym roku został skazany za znęcanie się nad rodziną na dwa lata pozbawienia wolności. Przez cały czas starał się o zawieszenie kary i nadał dręczył swoich najbliższych – żonę i dwoje dzieci w wieku 11 i 16 lat. Sprawca po alkoholu stawał się bardzo agresywny, bił żonę, która często wraz z dziećmi musiała uciekać z domu. Kilka dni temu, kiedy żona wróciła do domu ,po nocnej awanturze mąż w łazience zaatakował ją przystawiając nóż do szyi. Po informacji od żony policjanci zatrzymali sprawcę, a sąd tymczasowo aresztował go na 3 miesiące.

Dzięki procedurze „Niebieskiej Karty”, inicjatywom takim jak „Niebieski Tydzień” czy „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw” coraz więcej ofiar przemocy domowej wie gdzie szukać dla siebie pomocy i do kogo się po nią zwrócić. Domowi oprawcy nie mogą zaś czuć się bezkarni myśląc, że przestępstwo „czterech ścian” pozostanie tylko rodzinną tajemnicą.

Powrót na górę strony