Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pisz, Mrągowo: Młodzi adepci z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie zdobywali doświadczenie pod okiem doświadczonych policjantów

Data publikacji 11.04.2018

Na terenie powiatów piskiego i mrągowskiego można było zauważyć zwiększoną liczbę policyjnych patroli. O bezpieczeństwo mieszkańców dbali miejscowi funkcjonariusze oraz słuchacze z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, którzy po raz kolejny zdobywali doświadczenie pod okiem starszych kolegów. Tym razem policjanci zwracali szczególną uwagę na przypadki zakłócania porządku publicznego i niszczenia mienia zwłaszcza na osiedlach.

Pisz

Wczoraj (10 kwietnia br.) do piskiej komendy przyjechali młodzi policjanci z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, aby zdobywać doświadczenie od starszych kolegów.

Służbę rozpoczęli od odprawy służbowej, którą przeprowadził Kierownik Referatu Ruchu Drogowego Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Piszu - podkom. Tomasz Szypczyński.

Najpierw przełożony przydzielił młodym funkcjonariuszom doświadczonego policjanta. Następnie wszyscy otrzymali zadania do realizacji i dowiedzieli się w jakim rejonie pełnić będą służbę. Tego dnia głównym celem wszystkich patroli było sprawdzanie osiedli pod kątem ujawniania przypadków zakłócania porządku publicznego i niszczenia mienia. Policjanci mieli także sprawdzać miejsca zagrożone naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wszystko po to, by zwiększyć poczucie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu piskiego.

Po odprawie w komendzie nadszedł czas, aby rozpocząć służbę w terenie. Patrole zmotoryzowane oraz piesze ruszyły w miasto, by zwracać uwagę i reagować na przypadki zakłócania porządku publicznego szczególnie przez młodzież.

Podczas służby policjanci wylegitymowali 44 osoby, w tym 2 nieletnie. Odnotowali 18 wykroczeń dotyczących spożywania alkoholu w miejscach zabronionych. Ponadto patrole sprawdziły 53 miejsca zagrożone naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie powiatu piskiego.

Patrol pieszy, pełniący służbę na terenie Pisza, zatrzymał poszukiwanego mężczyznę. Policjanci zauważyli na jednej z ulic osobę przypominającą wyglądem poszukiwanego 31-letniego mieszkańca Pisza. Funkcjonariusze wylegitymowali tego mężczyznę. Po sprawdzeniu jego danych w policyjnych systemach informatycznych okazało się, że jest to rzeczywiście 31-latek, który od pewnego czasu ukrywa się przed organami ścigania. Był poszukiwany do odbycia kary 10 miesięcy pozbawienia wolności za przestępstwo oszustwa. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę. Najbliższe miesiące 31-latek spędzi w areszcie śledczym.

Tego dnia kilku młodych adeptów zdobywało doświadczenie pod okiem policjantów piskiej drogówki. Oni skupiali się głównie na bezpieczeństwie pieszych uczestnicząc w działaniach „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Ujawniali także inne wykroczenia mające wpływ na bezpieczeństwo na drogach.

Na zakończenie wszystkie patrole wróciły do piskiej komendy, by podsumować osiągnięte wyniki. Był to także czas, aby słuchacze podzielili się swoimi spostrzeżeniami i zdobytymi doświadczeniami. Omawiane były także sytuacje, które pojawiły się podczas służby, a nie do końca były zrozumiałe dla młodych policjantów.

W ten sposób pierwszy dzień praktyk słuchaczy z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie na terenie powiatu piskiego dobiegł końca. Wkrótce przyjadą po raz kolejny, by zdobywać doświadczenie pod okiem starszych kolegów.

 

 • Wspólne służby
  Wspólne służby
 • Wspólne służby
  Wspólne służby
 • Wspólne służby
  Wspólne służby
 • Wspólne służby
  Wspólne służby
 • Wspólne służby
  Wspólne służby
 • Wspólne służby
  Wspólne służby

 

 

Film Wspólne służby

Opis filmu: Wspólne służby

Pobierz plik Wspólne służby (format mp4 - rozmiar 7.37 MB)

 

Mrągowo

Kolejna grupa słuchaczy Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie uczyła się wczoraj policyjnego rzemiosła pod okiem starszych, doświadczonych kolegów. Służby obejmowały cały powiat mrągowski. 21 słuchaczy pod opieką wykładowcy wspierało mrągowską jednostkę  w codziennej służbie.

Młodzi policjanci realizują w Szczytnie sześciomiesięczne szkolenie podstawowe. W szkole uczą się teorii oraz niezbędnych podstaw prawnych potrzebnych do właściwej realizacji czynności służbowych. Pod koniec szkolenia podstawowego policjanci realizują praktyki, ponieważ dysponują już wtedy niezbędną wiedzą teoretyczną i umiejętnościami, które można zweryfikować podczas normalnej służby.

Zajęcia praktyczne to pełnienie służby w patrolach pieszych. Dowódcą każdego z takich patroli jest policjant z jednostki terenowej, który zna specyfikę terenu i w odpowiedni sposób potrafi ukierunkować działania młodych funkcjonariuszy. Wczoraj w ramach tego programu młode policjantki i policjanci pełnili służbę wspólnie z doświadczonymi kolegami z mrągowskiej komendy. W trakcie służby młodzi policjanci nabierali praktycznych umiejętności legitymowania, kontroli osób i pojazdów oraz taktyki pełnienia służby patrolowej.

Głównym zadaniem patroli było reagowanie na wykroczenia najbardziej uciążliwe dla mieszkańców, takie jak na przykład spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, zakłócanie porządku publicznego, nieprawidłowe parkowanie czy żebractwo.

Dzięki wspólnym patrolom mogliśmy wysłać w teren więcej patroli. Co ważne widok większej liczby policjantów był także pozytywnie odbierany przez mieszkańców.

Zawód policjanta to zawód specyficzny; teoria jest ważna, ale dopiero praktyka w terenie daje słuchaczom możliwość nauki czynności, które będą podejmować na co dzień, po powrocie do swojej jednostki macierzystej. Każda służba słuchaczy rozpoczyna się odprawą, podczas której patrole otrzymują zadania do realizacji podczas służby. Po jej zakończeniu spotykają się ponownie w sali odpraw by omówić podjęte interwencje i działania. Fachowa wiedza teoretyczna jest słuchaczom niezbędna, ale dopiero praktyka w terenie daje możliwość nauki czynności, które później podejmować będą w trakcie swoich codziennych służb.

asz/dk/in

Powrót na górę strony