Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne osoby zatrzymane w związku z działaniem grupy przestępczej – straty nie mniejsze niż 1 mln zł

Data publikacji 12.04.2018

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali kolejne trzy osoby, członków zorganizowanej grupy przestępczej. Jak wynika z ustaleń, grupa poprzez portale ogłoszeniowe oferowała sprzedaż fikcyjnych faktur VAT. Do chwili obecnej w tej sprawie zatrzymanych zostało już dwanaście osób, w tym główny organizator procederu. Policjanci ustalili, że straty Skarbu Państwa wstępnie wynoszą nie mniej niż 1 milion złotych. Za popełnione przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

Zatrzymanie kolejnych trzech osób, to efekt pracy policjantów wydziału zajmującego się zwalczaniem Przestępczości Gospodarczej i Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, którzy zajmują się nią od 2016 roku.

Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy członkowie zorganizowanej grupy przestępczej od kwietnia 2015 roku do listopada 2016, poprzez specjalnie stworzone witryny internetowe uruchomione na serwerach zlokalizowanych poza granicami kraju, oferowali sprzedaż faktur VAT na nieistniejące towary oraz usługi, które posłużyły do zaniżenia należnego podatku VAT i CIT. W tym celu przestępcy wystawiali dokumenty na specjalnie do tego założone podmioty gospodarcze. Dodatkowo, aby zakamuflować swoją działalność, sprawcy przyjmowali zapłatę na rachunki bankowe prowadzone w Bitcoinach, co miało gwarantować wysoki stopień anonimowości.

Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego przez policjantów, wstępnie szacuje się, że kwota obrotu fakturowego wynosiła kilka milionów złotych, a straty na szkodę Skarbu Państwa są nie mniejsze niż 1 milion złotych.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli już zarzuty. Za popełnione przestępstwa grozi im kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.Osoby uczestniczące w przestępczym procederze i korzystające z fikcyjnych faktur, mogą liczyć na nadzwyczajne złagodzenie kary, gdy same zgłoszą się na policję lub do prokuratury.

(KWP we Wrocławiu / mw)

Powrót na górę strony