Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci przejęli narkotyki warte ponad 15 mln zł

Data publikacji 26.02.2008

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się przemytem narkotyków na szlaku Turcja – Ukraina – Wielka Brytania. Zabezpieczono 74 kg heroiny i 2 kg kokainy o czarnorynkowej wartości ponad 15 milionów złotych. Zatrzymano 10 członków grupy. W realizacji uczestniczyło prawie 200 policjantów.

Centralne Biuro Śledcze sprawą tą zajęło się kilka miesięcy temu. Od tego momentu rozpoczęto zbieranie informacji na temat przemytu narkotyków z Polski do Wielkiej Brytanii. Kolejne ustalenia wskazywały, że chodziło o przemyt heroiny na bardzo dużą skalę. Jak ustalili policjanci, Polska była jedynie krajem, przez który przewożono narkotyki z Turcji przez Ukrainę do Wielkiej Brytanii, gdzie cena narkotyków jest zdecydowanie wyższa.

Do realizacji tej sprawy przygotowywano się bardzo skrupulatnie, tak by zatrzymać zarówno organizatorów przemytu, jak i nielegalny towar. W akcję zaangażowanych było prawie 200 funkcjonariuszy CBŚ z całego kraju i policyjnych antyterrorystów.

Realizacja swój początek miała w niedzielne popołudnie, kiedy w Gdyni doszło do spotkania trzech mężczyzn przekazujących sobie narkotyki. Całą trojkę zatrzymano. Zabezpieczono też nielegalny towar. To zatrzymanie było sygnałem dla pozostałych grup policyjnych w Warszawie, Magdalence i Trójmieście. Wtedy do wcześniej wytypowanych i obserwowanych mieszkań i willi weszli uzbrojeni policjanci.

W Warszawie funkcjonariusze zatrzymali 4 mężczyzn. Tutaj znaleziono 1 kg heroiny i 2 kg kokainy. W Gdyni zlikwidowany został magazyn z heroiną. Policjanci znaleźli tam 54 kg narkotyku i zatrzymali 5 mężczyzn.

Jednocześnie ze sztabu kierującego akcją przekazano sygnał do policjantów obserwujących przejście graniczne w Medyce. Ci czekali już na samochód, którym próbowano przewieźć do Polski narkotyki. Zgodnie z procedurami powiadomiono o działaniach służby celne i wspólnie zatrzymano reunalt laguna. Kierujący nim mężczyzna przewoził 19 kg heroiny poporcjowanej w sztabki. Narkotyki były ukryte w specjalnych schowkach wewnątrz samochodu.

Łącznie policjanci zabezpieczyli 74 kg heroiny i 2 kg kokainy.

Zatrzymana dziesiątka to osoby w wieku od 28 do 50 lat, mieszkańcy województwa pomorskiego, mazowieckiego i podkarpackiego. Członkowie grupy to zleceniodawcy, kurierzy i organizatorzy przemytniczego procederu. Jak ustalili policjanci, grupa działała od kilku lat. Podejrzewa się, że jej członkowie przemycili łącznie kilkaset kilogramów heroiny.

Sprawa jest rozwojowa, Policja nie wyklucza dalszych zatrzymań. Postępowanie prowadzi Prokuratura Krajowa Oddział w Gdańsku.

Za przemyt narkotyków grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 2.83 MB)


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 3.46 MB)

Powrót na górę strony