Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólna akcja stołecznej ,,cyberprzestępczości" i północnopraskiej komendy

Data publikacji 20.04.2018

Policjanci ze stołecznego wydziału d/w z cyberprzestępczością dzięki uzyskanej informacji i doskonale zaplanowanym działaniom ustalili, a następnie przy współpracy północnopraskich policjantów z wydziału zajmującego się zwalczaniem przestępczości gospodarczej i korupcji zatrzymali 40-letniego mężczyznę. Mariusz K. usłyszał zarzuty dotyczące kradzieży programu komputerowego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i paserstwa komputerowego. Sprawa ma charakter rozwojowy. Jej okoliczności bada policja i prokuratura.

Funkcjonariusze stołecznego wydziału d/w z cyberprzestępczością skrupulatnie prześledzili różne serwisy internetowe i umieszczone na nich ogłoszenia. Zwrócili uwagę na oferty sprzedaży oprogramowania do nawigacji samochodowych, których cena była rażąco niska, co wzbudziło w nich podejrzenie, że może dochodzić do nielegalnego procederu.

Policjanci z ,,cyberprzestępczości", wykorzystując metody pracy operacyjnej, bardzo szybko ustalili tożsamość użytkownika, który mógł mieć związek z tymi ogłoszeniami i zaplanowali dalsze działania. Do akcji włączyli się policjanci z północnopraskiego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją. Operacyjni udali się do miejsca zamieszkania Mariusza K. i zatrzymali go. W trakcie przeszukania policjanci zabezpieczyli laptop, telefony komórkowe, dyski zewnętrzne oraz nośniki pamięci.

Zebrany dotąd materiał dowodowy pozwolił północnopraskim śledczym postawić 40-letniemu podejrzanemu zarzuty dotyczące kradzieży cudzego programu komputerowego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz paserstwa komputerowego. Za te przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Jak podkreślają śledczy sprawa ma charakter rozwojowy. Jej okoliczności bada policja i prokuratura. W chwili obecnej ustalani są faktyczni pokrzywdzeni oraz straty, jakie mógł ponieść legalny producent.

ea/po

  • Policjanci prowadzą zatrzymanego mężczyznę
  • Zabezpieczone nośniki danych

Nagranie audio Wypowiedź - Edyta Adamus, Wydział Komunikacji Społecznej KSP

Pobierz plik Wypowiedź - Edyta Adamus, Wydział Komunikacji Społecznej KSP (format mp3 - rozmiar 3.6 MB)

Powrót na górę strony