Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci odzyskali archeologiczne znaleziska

Data publikacji 26.02.2008

Policjanci odzyskali cenne zabytki archeologiczne. W domu 45-letniego poznaniaka zostały znalezione dwie urny prawdopodobnie z epoki kultury łużyckiej, których wiek szacuje się na 1500 lat. "Archeolog” amator twierdzi, ze znalazł je 25 lat temu. Przez lata szukał informacji na ich temat. Kiedy się upewnił, że są wiele warte próbował je sprzedać na aukcji internetowej.

Policjanci już od dłuższego czasu przyglądali się Przemysławowi K. z Poznania. Mężczyzna na jednym z portali aukcyjnych wystawił do sprzedaży dwie urny pogrzebne, pochodzące prawdopodobnie z epoki kultury łużyckiej , których wiek szacuje się na 1500 lat.

Wcześnie rano, funkcjonariusze zapukali do drzwi archeologa amatora. W jego mieszkaniu znaleźli dwa zabytki. Mężczyzna miał je znaleźć 25 lat temu na żwirowisku w powiecie kolskim. Od tego czasu dużo czytał i zbierał informacje na ich temat. Zdobyta wiedza upewniła go, że są to zabytkowe przedmioty o znacznej wartości. Postanowił więc je sprzedać. Wiedział, że na pewno znajdzie "amatorów" takich rzeczy.

Sprawę prowadzi Prokuratura Rejonowa Poznań Stare Miasto. Trwa ustalanie zakresu odpowiedzialności karnej 45-letniego mieszkańca poznaniaka.

Powrót na górę strony