Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywy adwokat oszukiwał ludzi

Data publikacji 26.02.2008

Jeleniogórscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który podając się za prawnika obiecywał załatwienie różnych spraw urzędowych. Za usługę pobierał od pokrzywdzonych od 50 do 500 zł. Powoływał się na szerokie znajomości w jeleniogórskich urzędach. Po otrzymaniu pieniędzy znikał bez śladu. Śledczy podejrzewają, że działając w ten sposób mógł oszukać nawet kilkadziesiąt osób. Mężczyzna był już wcześniej notowany za oszustwa. Teraz grozi mu do 8 lat więzienia.

Kiedy tylko do jeleniogórskich policjantów dotarła informacja o podejrzanej działalności jednego z mieszkańców miasta, od razu zaczęli badać sprawę. Z ich ustaleń wynikało, że 27-letni jeleniogórzanin podając się za prawnika wyłudza pieniądze. Sposób jego działania był bardzo prosty. Na przestankach komunikacji miejskiej umieszczał ogłoszenia, w których oferował profesjonalne usługi w zakresie pisania podań, pism urzędowych, porad prawnych z prawa karnego, cywilnego i prawa pracy. W treści ogłoszenia podane były numery telefonów, pod które powinny zgłaszać się osoby, które chciały skorzystać z jego usług.

27-latek przedstawiał się jako prawnik i powoływał na szerokie znajomości w jeleniogórskich urzędach. W rozmowie dawał do zrozumienia, że jest w stanie załatwić każdą sprawę, a szybkość jej realizacji zależy tylko od kwoty, jaką interesant jest w stanie zapłacić. Stawki zwykle wahały się od 50 do 500 złotych. Po uiszczeniu uzgodnionej kwoty, pokrzywdzeni tracili kontakt z mecenasem.

Jak ustalili policjanci, mężczyzna nie miał uprawnień do wykonywania zawodów prawniczych, a przestępczy proceder uprawiał prawdopodobnie od kilku miesięcy. Podając się za adwokata oszukał co najmniej 8 osób. Śledczy przypuszczają, że pokrzywdzonych może być jednak znacznie więcej.

27-latek w przeszłości był wielokrotnie notowany za oszustwa. Za popełnione przestępstwa grozi mu teraz nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Policjanci wystąpili z wnioskiem o jego tymczasowe aresztowanie. Ponadto funkcjonariusze proszą o kontakt z sekcją do walki z przestępczością gospodarczą KMP w Jeleniej Górze ul. Armii Krajowej 22, tel. 075/75-20-618 lub 075/75-20629 wszystkie osoby, które zostały oszukane przez 27-letniego jeleniogórzanina.

Powrót na górę strony