Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Gdańsk: CBŚ zatrzymało członka groźnej grupy przestęczej

W Elblągu policjanci z gdańskiego oddziału CBŚ zatrzymali 32-letniego Mariusza N., dziesiątego z kolei członka bardzo groźnej zorganizowanej zbrojnej grupy przestępczej.

Jak ustalono w trakcie prowadzonego śledztwa, przestępcy dokonali kilku napadów z bronią w ręku, m.in.:

- 6.11.2002r. w Koszalinie napadli na zamożnych ludzi w ten sposób terroryzując bronią kobietę wracającą ze spaceru z psem;

- 18.12.2002r. w Gdańsku wywabili z domu właściciela znanej pizzerii gdańskiej uruchamiając wielokrotnie alarm w jego samochodzie. Kiedy wyszedł sprawdzić co się dzieje, przyłożyli mu broń do głowy, weszli do mieszkania, skrępowali go i okradli;

- 14.12.2002 i 23.01.2003r. w Gdańsku napadli na właścicieli firm handlujących sprzętem AGD;

- 10.02 2003r. podając się za listonosza wtargnęli do domu bogatych mieszkańców Koszalina;

- 30.04.2004r. napadli na pracowników hurtowni alkoholi w Gdańsku kradnąc utarg w wysokości 200 000 zł.

Zatrzymani wymuszali również haracze od biznesmenów prowadzących legalną działalność gospodarczą. Żądali wielotysięcznych kwot, grożąc porwaniami członków rodzin, spaleniem mienia lub pozbawieniem życia. Według ustaleń śledczych, grupa ta dokonała również kilku rozbojów ulicznych, głównie w centrum Wrzeszcza, a ich ofiarami byli upatrzeni klienci kantorów. Swoje zamożne ofiary typowali na podstawie rozmów ze znajomymi i ze współwięźniami.

Żmudne i bardzo skomplikowane śledztwo prowadzone jest przez policjantów z CBŚ od maja tego roku. Kolejno policjanci ustalali i zatrzymywali członków tej grupy, a także szefa, Arkadiusza B., lat 39. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani. Są to: Piotr G., lat 24, Jacek R., lat 35, Piotr K., lat 39, Edward K., lat 47, Arkadiusz Ś., lat 28 - wszyscy z Gdańska.

Kolejne zatrzymania zrealizowane zostały w listopadzie b.r. Zatrzymano wówczas: Marcina K., lat 28 z Kołobrzegu, Tomasza R., lat 25 ze Starogardu Gd. i Macieja C., lat 27 z Krakowa. Wczorajsze zatrzymanie nie jest ostatnie. Z ustaleń policjantów wynika, że grupa liczyła kilkunastu członków. Większość z nich poznała się w czasie odsiadywania kary wieloletnich wyroków pozbawienia wolności za popełnienie poważnych przestępstw przeciwko zdrowiu i życiu. Jeden z zatrzymanych przesiedział w więzieniu 17 lat. W zeznaniu stwierdził, że nie ma nic do stracenia i może siedzieć do końca życia. Zatrzymanym grozi kara pozbawienia wolności od 3 lat wzwyż.

Powrót na górę strony
Polska Policja