Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policja w Internecie – cyberpiraci z zarzutami

Data publikacji 27.04.2018

Czasy targowisk i „pirackich” kaset przeszły już do lamusa. Opolscy cyberkryminalni zatrzymali 19-latka i 22-latka. Sprzedawali oni gry w wersji cyfrowej wprost ze swoich kont internetowych. Młodszy naraził autorów gier na stratę rzędu 10 000 złotych, ten starszy przeprowadził ponad 200 nielegalnych transakcji o wartości blisko 50 000 złotych. Obaj usłyszeli zarzuty związane z prawem autorskim. Grozi im nawet do 5 lat więzienia. Muszą się także liczyć z obowiązkiem naprawienia szkody.

Funkcjonariusze z Opola zajmujący się walką z cyberprzestępczością podczas monitorowania Internetu natrafili na niepokojące ogłoszenia. Ktoś oferował do sprzedaży gry w wersji cyfrowej. Śledczy przyjrzeli się tej sprawie dokładniej. Policjanci nabrali podejrzeń, że taki handel może odbywać się niezgodnie z prawem.

Okazało się, że oferenci wystawiali na portalach aukcyjnych dostęp do swoich kont internetowych. Kupujący mógł ściągnąć zapisaną tam grę na swój dysk. Następnie właściciel konta ponownie wystawiał je na sprzedaż. W ten sposób, jedna gra mogła być udostępniana i odsprzedawana nawet kilkaset razy. Wyniki pracy policjantów potwierdzili pokrzywdzeni – firmy i autorzy gier.

Kryminalni szybko namierzyli osoby wystawiające wątpliwe aukcje. To 19-latek ze Strzelec Opolskich i 22-letni mieszkaniec Nysy. Obaj z przestępczego procederu mieli uczynić sobie stałe źródło dochodu.Ten pierwszy naraził autorów gier na stratę rzędu 10 000 złotych, starszy z nich wykonał ponad 200 nielegalnych transakcji na szacowaną kwotę blisko 50 000 złotych.

Mężczyźni usłyszeli już zarzuty rozpowszechniania bez uprawnień cudzych utworów objętych prawem autorskim. Grozi im kara do 5 lat więzienia. Muszą się także liczyć z obowiązkiem naprawienia szkody. Natomiast policjanci zwalczający cyberprzestępczość przestrzegają – w sieci nikt nie jest anonimowy i także tam obowiązują przepisy prawa.

KWP w Opolu/ek

Powrót na górę strony