Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Udzielili pomocy 10-letniej dziewczynce pogryzionej przez psa

Data publikacji 30.04.2018

Policjant ze Złotoryi w czasie wolnym od służby wspólnie z innym mężczyzną pomogli 10-letniej dziewczynce pogryzionej przez czworonoga. Odgonili gryzące się psy i wezwali służby ratunkowe. Funkcjonariusz opatrzył 10-latce ranę powstałą na skutek ugryzienia przez czworonoga. Do czasu przyjazdu pogotowia mężczyźni zaopiekowali się wystraszoną dziewczynką. Poszkodowana 10-latka została przewieziona do pobliskiego szpitala, na szczęście nie odniosła poważnych obrażeń. Właściciel agresywnego czworonoga został ustalony i odpowiedział już za nieodpowiedni nadzór nad zwierzęciem.

Do tragicznego zdarzenia doszło w godzinach popołudniowych na jednej z głównych ulic Złotoryi. Funkcjonariusz jadąc samochodem, w czasie wolnym od służby, zauważył na chodniku gryzące się psy. Pośród czworonogów dostrzegł małą dziewczynkę. Natychmiast zatrzymał pojazd i wspólnie z innym kierującym pospieszyli z pomocą, który również zauważył tę niepokojącą sytuację. Szybko rozdzielili i odgonili gryzące się psy. Wtedy okazało się, że dziewczynka została pogryziona przez jednego z nich. Na miejsce wezwali służby ratunkowe. Do czasu przyjazdu patrolu policji i karetki pogotowia zaopiekowali się przestraszoną 10-latką, a funkcjonariusz zaopatrzył jej ranę.

Dziewczynka wspólnie z mamą została przewieziona do pobliskiego szpitala. Na szczęście obrażenia nie były poważne, a jej zdrowiu nic nie zagraża. Mundurowi ustalili właściciela agresywnego czworonoga, który za nieodpowiedzialny nadzór nad zwierzęciem został ukarany mandatem karnym.

W związku z powyższym wydarzeniem, złotoryjska Policja apeluje do właścicieli psów o zachowanie szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, a zwłaszcza w przypadku kontaktu małych dzieci z czworonogami. Chcąc zapobiec podobnym wydarzeniom należy pamiętać:  

Osobą bezpośrednio odpowiedzialną za psa jest jego właściciel lub osoba, która w danym momencie opiekuje się nim. Wszyscy właściciele i opiekunowie psów, niezależnie od posiadanej czy powierzonej opiece rasy psa, obowiązani są do zachowania ostrożności. Czujność i rozwagę należy zachować niezależnie od wielkości czy rasy psa, pamiętając o tym, że nawet niewielki pies, niestanowiący większego zagrożenia dla dorosłego człowieka, może być przyczyną poważnego uszkodzenia ciała małego dziecka.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa pies powinien być wyprowadzany na smyczy, a jeżeli przejawia agresję wobec ludzi czy innych zwierząt lub wynika to z przepisu prawa lokalnego, powinien mieć założony kaganiec. Spacerując z psem nie można pozostawiać go bez kontroli.  

Właściciel psa zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, zobowiązany jest do obowiązkowego ochronnego szczepienia psa przeciwko wściekliźnie. Niedopełnienie tego obowiązku zagrożone jest karą grzywny.    

Wobec niektórych ras psów obowiązują zaostrzone przepisy prawa, np. właściciel psa rasy uznanej za agresywną, w myśl przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt musi posiadać stosowne zezwolenie wydane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

KWP we Wrocławiu/ek

Powrót na górę strony