Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wielka międzynarodowa akcja CBŚP - działania w Polsce, Holandii i Niemczech

Data publikacji 04.05.2018

Zlikwidowanie pięciu laboratoriów środków psychotropowych oraz kilku magazynów, zabezpieczenie setek kilogramów narkotyków i środków chemicznych do ich produkcji, to wynik współpracy CBŚP z policją niemiecką i holenderską. Podczas ogromnego przedsięwzięcia, jakim było niemal jednoczesne przeprowadzenie działań w trzech państwach, zatrzymano łącznie 14 osób podejrzanych m.in. o udział zorganizowanej grupie przestępczej, produkcję środków psychotropowych i organizowanie laboratoriów. Śledczy podkreślają, że z zabezpieczonych substancji można by wyprodukować nawet kilkanaście ton narkotyków.

Policjanci z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim Centralnego Biura Śledczego Policji ustalili, że na terenie Polski, Holandii i Niemiec działa zorganizowana grupa, której członkowie zajmują się przestępczością narkotykową. Aby wyjaśnić wszystkie wątki zostało wszczęte śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. Z zebranych informacji wynikało, że członkowie tej grupy zajmowali się m.in. przewozem z Polski do Holandii substancji chemicznych wykorzystywanych do produkcji narkotyków syntetycznych w postaci amfetaminy czy MDMA. Wszystko wskazuje na to, że zajmowali się także organizowaniem nielegalnych laboratoriów narkotyków syntetycznych.

Wyjaśniając kolejne aspekty sprawy policjanci CBŚP nawiązali współpracę z organami ścigania na terenie Holandii i Niemiec, potwierdzając jednocześnie wcześniejsze ustalenia. Czynności koordynowane były z ramienia strony polskiej przez oficera łącznikowego Centralnego Biura Śledczego Policji w Europolu oraz Europol – biuro Synergy.

Na podstawie zgromadzonych informacji w przeciągu dwóch dni dokonano ogromnego przedsięwzięcia, jakim było przeprowadzenie realizacji na terenie trzech państw.

W Polsce, w województwie wielkopolskim policjanci CBŚP zatrzymali siedem osób, które następnie doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. Zgromadzony materiał procesowy pozwolił na przedstawienie jednemu z zatrzymanych zarzutu związanego z kierowaniem zorganizowaną grupą przestępczą, pozostałym osobom grozi odpowiedzialność za udział w tej grupie. Zatrzymani usłyszeli również zarzuty dot. produkcji substancji psychotropowych w związku z wewnątrzwspólnotowym obrotem środkami chemicznymi służącymi do produkcji tych narkotyków.

Podczas prowadzonych działań na terenie Polski, policjanci CBŚP u jednego z zatrzymanych zabezpieczyli 4 kg amfetaminy. W firmie produkującej odczynniki chemiczne zabezpieczono 17.5 tys. litrów substancji chemicznych wykorzystywanych w procesie produkcji narkotyków syntetycznych. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie warte ponad pół miliona złotych. Sąd Rejonowy w Gorzowie Wlkp. zastosował wobec zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. W trakcie akcji policjantów CBŚP wsparli funkcjonariusze wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu, KWP w Poznaniu i KWP w Gorzowie Wlkp.

Na bazie informacji zebranych przez policjantów CBŚP z Zarządu w Gorzowie Wlkp. przeprowadzono również działania w Holandii. National Crime Squad rozpoczęło działania w rejonie Eidhoven, Venlo, Uden, Waalre, Echt, Oss likwidując m.in. laboratoria czy miejsce magazynowania odczynników służących do produkcji narkotyków syntetycznych. W działaniach na terenie Holandii wzięło udział około 200 policjantów, którzy przeprowadzili czynności w 13 miejscach, zatrzymali i aresztowali 7 osób, zlikwidowali 4 laboratoria (MDMA, metamfetaminy, BMK), w tym jedno mobilne. Ujawniono również miejsca składowania wielu ton odczynników chemicznych służących do produkcji narkotyków syntetycznych. Substancje te znajdowały się zarówno w magazynach, jak też w laboratoriach. Odkryto też i zabezpieczono mnóstwo sprzętu niezbędnego do uruchomienia kolejnych laboratoriów.

Łącznie podczas kwietniowych działań w Holandii zabezpieczono 105 kg MDMA, 57 litrów amfetaminy w płynie, 1000 litrów prekursora BMK, 30 litrów prekursora PMK. Ponadto w ręce policjantów wpadło ponad 67 ton różnych odczynników chemicznych służących do produkcji narkotyków syntetycznych. Według szacunków śledczych z takiej ilości zabezpieczonych substancji można by wyprodukować nawet kilkanaście ton narkotyków. Zabezpieczono także 4 szt. broni palnej, 50 szt. amunicji, 2 kradzione pojazdy ciężarowe oraz 8 motocykli.

Na podstawie wcześniej przekazanych informacji stronie holenderskiej, w marcu 2018 roku tamtejsi policjanci zlikwidowali laboratorium MDMA i zabezpieczyli 125 kg MDMA i 46 litrów oleju safrolowego oraz odczynniki chemiczne służące do produkcji narkotyków syntetycznych. Zatrzymano wówczas do sprawy jedną osobę.

W czynnościach na terenie Holandii, za zgodą prokuratury holenderskiej byli obecni policjanci CBŚP Zarządu w Gorzowie Wlkp. oraz przedstawiciel Europolu.

W tym samym czasie policjanci z Niemiec, współdziałając z policją polską i holenderską, na terenie miejscowości WIETHORNSKAMP BOHMTE rejon Osnabrück przeprowadzili działania, podczas których ujawniono 7,4 tys. litrów odczynników chemicznych o podobnym składzie do tych ujawnionych w Holandii i Polsce. Substancje te mogłyby być wykorzystane do produkcji narkotyków syntetycznych. Wszystko wskazuje na to, że te środki chemiczne trafiły do Niemiec z Polski.

  • Czynności wykonywane w Holandii
  • Czynności wykonywane w Holandii
  • Czynności wykonywane w Holandii
  • Czynności wykonywane w Holandii
  • Czynności wykonywane w Holandii
  • Czynności wykonywane w Holandii

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 48.44 MB)

Powrót na górę strony