Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjny helikopter w akcji

Majowy weekend dobiega końca. Na podlaskich drogach widać już wzmożony ruch z uwagi na falę powrotów. W związku z tym na trasy wyjechała większa liczba patroli, a w powietrze wzbił się policyjny śmigłowiec. Wszystko z myślą o bezpieczeństwie podróżujących. Wspólnie o nie zadbajmy!

Czas powrotów związanych z zakończeniem majowego weekendu już się rozpoczął. Obserwujemy wzmożony ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych. Oczywiście w trosce o bezpieczeństwo wszystkich podróżujących na podlaskie drogi wyjechało więcej patroli a także… wzbił się w powietrze policyjny śmigłowiec. Jeszcze przed pierwszym lotem, na lotnisku w Krywlanach, odbył się briefing prasowy z udziałem Zastępcy Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku komisarza Dariusza Matynki, a także Zastępcy Naczelnika Zarządu Lotnictwa Policji KGP młodszego inspektora Roberta Sitka. Komisarz Matynka przedstawił plan działania podlaskiej Policji związany z zapewnieniem bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Omówił również zasady wykorzystania śmigłowca jako skutecznego środka do eliminowania tych najbardziej nieodpowiedzialnych kierowców. Z kolei młodszy inspektor Sitek przedstawił dane techniczne śmigłowca Bell 412.

Policyjny śmigłowiec Bell 412 wzbił się w powietrze o godzinie 12.00 i tym samym rozpoczął podniebne patrolowanie, ze szczególnym uwzględnieniem drogi krajowej nr 19. Mundurowi z wysokości zwracali uwagę głównie na tych kierujących, u których pośpiech i brawura brały górę nad zdrowym rozsądkiem i przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa. To oni często stwarzają największe zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, a także dla siebie i swoich pasażerów. Dlatego policjanci wykorzystując śmigłowiec czuwali nad bezpieczeństwem podróżujących. Takie działania w dużej mierze wpływają na poprawę stanu bezpieczeństwa i ograniczają liczbę zdarzeń drogowych. Jeśli chodzi o samych kierowców… to uświadamiają im, że należy jeździć zgodnie z przepisami, a wszelkie próby łamania prawa może zarejestrować również policyjny śmigłowiec.

Do dzisiejszych działań została wykorzystany śmigłowiec Bell 412 z kamerą z Komendy Głównej Policji. Maszyna jest wyposażona w dwa silniki o łącznej mocy 1800 koni mechanicznych, co pozwala jej uzyskać maksymalną prędkość do 250 km na godzinę i osiągnąć pułap pięciu tysięcy metrów. Bell może przelecieć bez lądowania około 700 km i zabrać na pokład maksymalnie 7 osób. Helikopter ten może być wyposażony w kamerę termowizyjną pozwalającą na prowadzenie akcji poszukiwawczych w nocy oraz w system przekazywania transmisji na żywo do centrum dowodzenia. Śmigłowiec wykorzystywany jest przede wszystkim do monitorowania ruchu drogowego i poszukiwania zaginionych osób lub przestępców.

Ze swojej strony życzymy Państwu bezpiecznych powrotów do domu. 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 35.46 MB)

Powrót na górę strony