Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policja nie dopuściła do konfrontacji pomiędzy uczestnikami dwóch zgromadzeń. Bezpieczeństwo priorytetem

Data publikacji 07.05.2018

Śląscy policjanci zabezpieczający zgromadzenia, które miały miejsce w centrum Katowic w dniu 6 maja nie dopuścili do konfrontacji pomiędzy uczestnikami legalnego zgromadzenia oraz kontrmanifestacji. Zatrzymano 9 osób, które m. in naruszyły nietykalność cielesną funkcjonariuszy i znieważały ich. Wylegitymowano 35 osób, przeciwko którym zostaną skierowane wnioski o ukaranie. Służby zgromadziły również materiał foto i video, który zostanie przekazany do prokuratury.

Ponad 150 policjantów wczoraj, 6 maja zapewniało bezpieczeństwo zarówno mieszkańcom, jak i uczestnikom zgromadzenia, które zostało zgłoszone władzom miasta Katowice. Na kilkadziesiąt minut przed zaplanowanym zgromadzeniem w rejonie Placu Sejmu Śląskiego zebrała się grupa ponad 100 osób, które wyrażały głośno sprzeciw wobec haseł głoszonych przez uczestników legalnej manifestacji. W trakcie przemarszu, jego uczestnicy blokowani byli przez liczną grupę konrtmanifestantów. 

W związku z agresywnymi zrachowaniami i realnym zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzi, obecny na miejscu przedstawiciel Prezydenta Miasta Katowice zdecydował o rozwiązaniu legalnego zgromadzenia.

Po rozwiązaniu zgromadzenia nadal istniało realne zagrożenie zbiorowego zakłócenia porządku publicznego. Policjanci  zapobiegając bezpośredniej konfrontacji pomiędzy uczestnikami zwaśnionych grup zmuszeni byli użyć środków przymusu bezpośredniego. W rezultacie zatrzymano 9 osób m. in. w związku z naruszeniem nietykalności cielesnej interweniujących policjantów, znieważaniem mundurowych i czynnym udziałem w zbiegowisku. Wylegitymowano 35 osób, które zakłóciły legalne zgromadzenie i przeciwko którym zostaną skierowane wnioski o ukaranie. 

Przebieg obu manifestacji został nagrany przez policjantów i razem ze sporządzoną dokumentacją zostanie przesłany do Prokuratury i tam oceniony. Dzięki skutecznym działaniom Policji nie doszło do konfrontacji i bójki pomiędzy uczestnikami manifestacji i kontrmanifestacji.

Powrót na górę strony