Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zareagowali w czasie wolnym od służby

Dwaj policjanci wydziału kryminalnego z komisariatu znajdującego się na kieleckim osiedlu Na Stoku, zatrzymali dwóch mężczyzn. Mundurowi, którzy tego dnia mieli wolne zareagowali widząc 19-latka i 31-latka, którzy w ostatnim tygodniu dokonali szeregu kradzieży w kieleckich sklepach. 18-letnie doświadczenie policyjne st. asp. Jacka Karwalskiego nie pozwoliło mu przejść obojętnie wobec człowieka, który próbował popełnić samobójstwo. Z kolei policjant ruchu drogowego z Lęborka, wracając do domu po służbie zatrzymał kierującego, który jak się okazało miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Wypoczynek na łonie natury w majowy weekend dla policjanta z Komisariatu Policji w Górowie Iławeckim skończył się dużym przeżyciem, ale przede wszystkim ogromnym szczęściem dla pewnego mężczyzny, który miał atak epilepsji.

Historia wydarzyła się w niedzielne przedpołudnie. Dwaj kryminalni z Komisariatu Policji I w Kielcach, którzy tego dnia mieli wolne zauważyli w centrum miasta 19-latka i 31-latka. Funkcjonariusze od razu skojarzyli, że są to sprawcy wielu kradzieży, które miały miejsce w ubiegłym tygodniu na terenie miasta. Śledczy ustalili, że dwaj mężczyźni mogą mieć związek z 13 kradzieżami kosmetyków i artykułów spożywczych, na łączną kwotę ponad 4500 złotych. Stróże prawa bez wahania „przerwali” swój spacer i przystąpili do zatrzymania mężczyzn, informując o tym fakcie dyżurnego jednostki. Z pomocą mundurowych, którzy dotarli na miejsce, kryminalni zatrzymali 19-latka i 31-latka.

Dzięki właściwej reakcji policjantów z Komisariatu Policji I w Kielcach, obaj mężczyźni odpowiedzą przed sądem. Za kradzież grozi im do 5 lat więzienia.

***

4 maja 2018 roku po godzinie 20:00 starszy aspirant Jacek Karwalski wyszedł na spacer z psem. Spacerując alejką w poblizu bloków na osiedlu Widok, zauważył starszego mężczyznę, który dziwnie zachowywał się stojąc przy drzewie. Policyjne doświadczenie skłoniło go do zainteresowania się sytuacją. Kiedy st. sp. Karwalski zbliżył się do mężczyzny, zauważył, że ten przewiązał wokół drzewa sznur, którego drugi koniec przełożył przez głowę. Widząc, że ma do czynienia z próbą samobójczą policjant natychmiast zareagował. Odciągnął mężczyznę i odebrał mu sznur. Żeby załagodzić stres 82-latka, który chciał uciec, policjant rozpoczął z nim luźną rozmowę i odwrócił uwagę od samobójczych zamiarów. Jednocześnie powiadomił dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Skierniewicach. Po chwili interweniujący policjanci przekazali mężczyznę pod dalszą opiekę służbom medycznym.

***

3 maja około godz. 11.00 policjant z Lęborka, który po służbie jechał drogą krajową nr 6 w kierunku Słupska, zauważył dziwnie jadącego volkswagena. Kierowca tego auta, wykonywał gwałtowne ruchy kierownicą, a auto jechało od lewej do prawej strony jezdni. Kierujący jechał z prędkością około 80 km/h co chwile przejeżdżając oś jezdni co powodowało, że jadące z przeciwnej strony pojazdy, musiały zjeżdżać na pobocze drogi aby uniknąć zderzenia. Funkcjonariusz wyprzedził volkswagena i stopniowo zmniejszając prędkość, doprowadził do zatrzymania podejrzanego kierowcy.

Kiedy policjant podszedł do kierowcy, od razu poczuł woń alkoholu od mężczyzny. Zabrał kierowcy kluczyki i uniemożliwił mu dalszą jazdę.

Następnie powiadomił oficera dyżurnego, a ten z kolei wysłał na miejsce patrol Policji. 59-letni kierowca został zatrzymany przez policjantów. Wynik badania alkomatem wskazał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami do lat 10.

Zdecydowane działanie i duża czujność lęborskiego policjanta przyczyniła się do wyeliminowania z ruchu nietrzeźwego kierowcy, który swoim zachowaniem mógł doprowadzić do tragedii na drodze.

***

W czwartek, 03.05.br., policjant, który pełni służbę w Komisariacie Policji w Górowie Iławeckim miał wolny dzień. Korzystając z pięknej pogody, swój wolny czas spędzał na wypoczynku z rodziną w jednej z miejscowości w gminie Górowo Iławeckie. Beztroski relaks skończył się jednak dla niego dużym przeżyciem, podobnie jak jego rodziny i dla mężczyzny, któremu funkcjonariusz pomógł. Do policjanta z rodziną przybiegł mężczyzna krzycząc, że jego kolega się dusi i dramatycznie prosił o pomoc. Starszy posterunkowy Ariel Matulewicz bez wahania ruszył z pomocą. Pobiegł do domu, w którym na łóżku leżał mężczyzna i wyglądało na to, że ma atak epilepsji. Reakcja policjanta była błyskawiczna, położył mężczyznę w pozycji bocznej ustalonej i udrożnił mu drogi oddechowe. Wtedy mężczyzna zaczął oddychać, jednak nadal nie można było nawiązać z nim kontaktu. Funkcjonariusz poprosił koleżankę, aby ta wezwała pogotowie ratunkowe i otworzyła okna w domu. W tym czasie policjant przytrzymywał głowę chorego, aby ten w nic nie uderzył. Policjant, w czasie oczekiwania na karetkę, próbował rozmawiać z mężczyzną i nie pozwalał mu zasnąć, następnie przekazał go pod opiekę ratowników medycznych.

***

Do policyjnego aresztu trafił 40-letni kierujący samochodem marki Saab, który cofając na parkingu ulicy Pułaskiego nie ustąpił pierwszeństwa kobiecie z małym dzieckiem, która przechodziła z tyłu jego auta. Na szczęście kobieta w porę zareagowała i odsunęła od siebie dziecko, któremu nic się nie stało. Następnie kierowca uderzył w zaparkowany samochód marki Mitsubishi uszkadzając go.

Dalszą jazdę kierowcy uniemożliwił przechodzący obok policjant, będący w czasie wolnym na spacerze z rodziną. Policjant widząc, że mężczyzna jest pijany i próbuje ruszać autem, wyłączył zapłon w jego samochodzie, a następnie wyprowadził go na zewnątrz i przytrzymał do czasu przyjazdu patrolu Policji.

Policjanci potwierdzili, że mężczyzna był nietrzeźwy. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało blisko 4 promile alkoholu w jego organizmie. To nie pierwszy raz kiedy ten mężczyzna będąc pod wpływem alkoholu kierował autem. Jak ustalili policjanci, w marcu bieżącego roku z tego powodu zostało mu zatrzymane prawo jazdy.

40-latek trafił do policyjnego aresztu. Teraz za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem.

Przypominamy, że za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości prawo przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności, utratę prawa jazdy na okres co najmniej 3 lat oraz wysokie świadczenie pieniężne.

(KWP w Kielcach, KWP w Łodzi, KWP w Gdańsku / KWP w Olsztynie/ KWP w Olsztynie / ek, ig, mg, mw, mg)

 • Policjant z zatrzymanym.
  KWP w Kielcach
 • KWP w Kielcach
 • st. asp. Jacek Karwalski
  starszy aspirant Jacek Karwalski
 • Policjant Ruchu Drogowego z Lęborka
  Policjant ruchu drogowego z Lęborka
 • Policjant z Komisariatu Policji w Górowie Iławeckim
  Policjant z Komisariatu Policji w Górowie Iławeckim
Powrót na górę strony