Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą za wielomilionowe wyłudzenia

Data publikacji 27.02.2008

W ręce policjantów z Centralnego Biura Śledczego wpadło trzech członków zorganizowanej grupy przestępczej, która uczestniczyła w wyłudzaniu podatku akcyzowego i podatku Vat. Jak szacują śledczy, na ich działalności Skarb Państwa stracił co najmniej 200 milionów zł. Policjanci sprawdzają teraz, od jak dawna trwał ten przestępczy proceder. Dwóch z zatrzymanych mężczyzn już trafiło do aresztu. Grozi im do 8 lat więzienia.

Nad tą sprawą policjanci z Centralnego Biura Śledczego pracowali przez wiele tygodni. Wtedy wpadli na trop zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT i podatek akcyzowy. Z ich ustaleń wynikało, że przestępcy narażają Skarb Państwa na wielomilionowe straty. Jak się okazało, przywódcy grupy organizowali dostawy komponentów do wytwarzania oleju napędowego i benzyny. Dzięki ich zastosowaniu producenci paliw mogli korzystać z tzw. ekologicznej ulgi w podatku akcyzowym. W praktyce przestępcy dostarczali nie pełnowartościowe komponenty, a mieszanki różnych tanich artykułów ropopochodnych. Wytwarzali je w specjalnie do tego przystosowanych zbiornikach. Były one zlokalizowane na terenie firmy wykorzystywanej przez członków gangu. Żeby zalegalizować swój przestępczy proceder sprawcy fałszowali faktury i dokumenty transportowe.

W wyniku sprawnie przeprowadzonej realizacji policjanci zatrzymali trzech mężczyzn kierujących zorganizowaną grupą przestępczą. Jak szacują, na ich przestępczej działalności Skarb Państwa stracił około 200 milionów złotych. Wszyscy usłyszeli już zarzuty. Odpowiedzą za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa i fałszerstwa. Dwóch z zatrzymanych już trafiło do aresztu, gdzie spędzą najbliższe miesiące. Wszystkim podejrzanym grozi do 8 lat więzienia.

Powrót na górę strony