Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Rozbita zorganizowana grupa przestępcza wprowadzająca na rynek przemycone papierosy bez akcyzy

Data publikacji 10.05.2018

Policjanci z KWP w Lublinie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się popełnianiem przestępstw akcyzowych. Łącznie zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej usłyszało 13 podejrzanych. Szacuje się, że Skarb Państwa poniósł straty w wysokości ponad 5 mln zł. Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Chełmie.

Do realizacji doszło na terenie woj. lubelskiego, lubuskiego oraz dolnośląskiego. Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie wspierani przez innych funkcjonariuszy dokonali przeszukań kilkunastu domów, pomieszczeń gospodarczych i samochodów. Policjanci zatrzymali 10 osób, które uczestniczyły w przestępczym procederze. Zabezpieczyliśmy ponad 4 tys. paczek papierosów bez akcyzy.

Jak ustalili policjanci zatrzymane osoby sprowadzały, nabywały, przechowywały, przewoziły, a następnie wprowadzały do obrotu wyroby tytoniowe, bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Jeden z zatrzymanych, 53-letni mieszkaniec woj. lubuskiego zajmował się organizowaniem skupu. To on planował terminy dostaw oraz miejsca ich nabycia. Mężczyzna utrzymywał stały kontakt z dostawcami i odbiorcami papierosów, które sprowadzane były zza wschodniej granicy. Papierosy następnie sprzedawane były na terenie woj. lubuskiego i dolnośląskiego. Wspólnikiem 53-latka, a zarazem kolejnym koordynatorem tych działań był także 25-letni mieszkaniec woj. dolnośląskiego.  Mężczyzna przed kilkoma dniami zgłosił się do prokuratury.

Szacuje się, że członkowie grupy wprowadzili do obrotu ponad 260 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Uszczuplenie w podatku akcyzowym wynosi ponad 5 milionów złotych.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Chełmie, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju. Dokonano także tymczasowego zajęcia mienia o wartości ponad 100 tys. zł.

 

AK

Powrót na górę strony