Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Blisko 1800 przedmiotów zawierających symbole faszystowskie zabezpieczone przez policjantów

Data publikacji 10.05.2018

Policjanci z Żar i Lubska na przygranicznym bazarze zabezpieczyli blisko 1800 przedmiotów zawierających symbole faszystowskie. Towar oferowali do sprzedaży mężczyźni w wieku 36, 47 i 70 lat. Na trzech stoiskach policjanci znaleźli m.in. popielniczki, przypinki, krzyże, hełmy, pierścienie, pieczęcie i wiele innych rzeczy zawierające symbole faszystowskie. Już samo posiadanie takich przedmiotów w celu rozpowszechniania zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat dwóch.

Propagowanie faszyzmu lub innego totalitarnego ustroju jest w Polsce przestępstwem. Odpowiedzialność karną ponosi się także za posiadanie, utrwalanie, prezentowanie, przechowywanie, czy nabywanie przedmiotów zawierających treści faszystowskie. Nie ma więc zgody na tego typu działanie, a osoby trudniące się takim procederem nie  mogą czuć się bezkarne.

W środę (9 maja) na przygranicznym bazarze w Łęknicy policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Żarach oraz Komisariatu Policji w Lubsku przeprowadzili szeroko zakrojone działania poprzedzone pracą operacyjną. W wyniku błyskawicznej i zdecydowanej akcji funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 1800   przedmiotów, które posiadały faszystowskie symbole. Policjanci uderzyli w kliku punktach jednocześnie, zabezpieczając podejrzany towar na trzech stoiskach. Przedmioty do sprzedaży oferowali mężczyźni w wieku 36, 47 i 70 lat (mieszkańcy powiatu żarskiego), którzy zostali już wstępnie przesłuchani.   Mężczyźni tłumaczyli, że nie wiedzieli, że tego typu proceder jest zabroniony. Wśród znalezionych na bazarze rzeczy znajdowały się hełmy, czapki, pieczątki, noże, popielniczki czy przypinki. Na przedmiotach tych umieszczone były symbole faszystowskie takie jak swastyki, gapy, tzw. runa. W kwestii zabezpieczonych rzeczy wypowie się biegły. Już samo posiadanie takich przedmiotów w celu rozpowszechniania zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat dwóch.

Art. 256. § 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2.Tej samej karze podlega, kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierające treść określoną w § 1 albo będące nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej.

§ 3. Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego określonego w § 2, jeżeli dopuścił się tego czynu w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej lub naukowej.

§ 4. W razie skazania za przestępstwo określone w § 2 sąd orzeka przepadek przedmiotów, o których mowa w § 2, chociażby nie stanowiły własności sprawcy.

 

Źródło: podkom. Aneta Berestecka

Komenda Powiatowa Policji w Żarach

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 21.53 MB)

Powrót na górę strony