Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Atestacja koni policyjnych

Data publikacji 10.05.2018

W dniach 8-9 maja 2018 roku odbyła się atestacja koni policyjnych. W tym roku atestacji poddanych zostało 6 koni z Zespołu Konnego Wydziału Prewencji tomaszowskiej komendy z siedzibą w Smardzewicach.

Łódzka policja dysponuje 7 końmi służbowymi. Na co dzień funkcjonariusze w Zespołu Konnego Policji patrolują okolice Zalewu Sulejowskiego, pilnując przestrzegania prawa i bezpieczeństwa na terenach leśnych. Konie służbowe uczestniczą również w zabezpieczeniach imprez masowych, takich jak mecze piłki nożnej.

Pierwszy etap atestacji odbył się 8 maja na terenie Smardzewic. Zarówno funkcjonariusze, jak i konie pełniące służbę w tej jednostce musieli przed komisją atestacyjną wykonać szereg określonych zadań. Koń policyjny powinien charakteryzować się przede wszystkim dużym spokojem. Nie może nerwowo reagować na dym, ogień, odgłosy wystrzałów, ujadanie psów czy głośne zachowania tłumu. Dlatego też jeźdźcy i konie musieli zaprezentować wyjątkowe opanowanie, ale również umiejętność jazdy w szykach, w różnego rodzaju konfiguracjach. Dużą sztuką jest panowanie nad rumakiem w niecodziennych dla koni warunkach – przy huku petard, w dymie, zarówno w grupie, jak i indywidualnie.

9 maja 2018 roku na terenie Oddziału Prewencji Policji w Łodzi odbył się kolejny etap atestacji. W ramach doskonalenia zawodowego oprócz koni policyjnych w ćwiczeniach dodatkowo wzięli udział funkcjonariusze OPP w Łodzi oraz 4 konie z łódzkiej Straży Miejskiej.  Ćwiczono umiejętności jeździeckie, jazdę w szykach oraz współdziałanie formacji konnych i pieszych w zwalczaniu agresywnego tłumu. Ćwiczenia wyglądały bardzo realistycznie. Po jednej stronie wrzeszczący i skandujący tłum udający pseudokibiców, po drugiej szpaler policji, a za nimi policjanci i strażnicy na koniach. Aby przećwiczyć odporność na bodźce środowiskowe podczas szkolenia wykorzystano substancje łatwopalne, świece dymne i amunicję hukową. Tak jak poprzedniego dnia, najwazniejszy był spokój i opanowanie. Koń nie może nerwowo reagować, gdy agresywny tłum ludzi obrzuca policjantów butelkami, ciężkimi i niebezpiecznymi przedmiotami, przy huku petard i w gęstym dymie.  Komisja atestacyjna obsewrwująca ćwiczenia mogła na bieżąco weryfikować śprawność użytkową koni we współdziałaniu z pododdziałami policji.

Wszystkie konie pozytywnie przeszły atestację.

Zobacz także:

http://www.tomaszow-mazowiecki.policja.gov.pl/etm/informacje/25495,Trwa-atestacja-policyjnych-koni.html

http://opp.lodzka.policja.gov.pl/e15/informacje/25535,Atestacja-koni-sluzbowych.html

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 30.62 MB)

Powrót na górę strony