Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci trenują, abyś nad wodą czuł się bezpiecznie

Data publikacji 10.05.2018

Choć do rozpoczęcia sezonu letniego zostało jeszcze trochę czasu lubuscy policjanci już wykazują gotowość do sezonu. Podczas trzydniowego szkolenia na basenie doskonalą umiejętności, które zaprocentuje w realnych warunkach podczas ratowania ludzkiego życia. Latem takich sytuacji jest wiele, dlatego policyjni wodniacy podchodzą do kwestii przygotowań do sezonu letniego z wymaganą uwagą i profesjonalizmem.

Bezpieczeństwo nad wodą to priorytet lubuskich policjantów, zwłaszcza podczas rozpoczynającego się niebawem sezonu letniego. Gdy na dworze zrobi się gorąco i parnie, wielu z nas szuka wytchnienia nad jeziorami. Wypoczynek nad wodą kojarzy nam się z wytchnieniem i uprawianiem sportów wodnych. Ważne, aby kojarzył się również ze zdrowym rozsądkiem, a w konsekwencji bezpieczeństwem. Aby zapewnić bezpieczeństwo miłośnikom wypoczynku nad wodą i amatorom pływania potrzeba profesjonalistów, potrafiących w każdej chwili wskoczyć do wody i udzielić pomocy osobie jej potrzebującej. Policyjni ratownicy każdego lata pełnią służbę na lubuskich jeziorach i rzekach.

W Gorzowie Wlkp. odbywa się trzydniowe szkolenie policyjnych ratowników wodnych. Prowadzą je nadkom. Marcin Knap oraz mł. asp. Agnieszka Stuhl z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. Brało w nich udział dwudziestu mundurowych, którzy sprawdzali swoje umiejętności pływackie i ratownicze. W tej specyficznej służbie istotne jest również również przygotowanie teoretyczne i praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Policjanci przećwiczą liczne sytuacje, do których może dojść na akwenach wodnych.

Szkolenie zakończy się sprawdzianem umiejętności. Składał się on będzie z trzech prób:

  • przepłynięcie dystansu 50 metrów stylem dowolnym w czasie poniżej 50 sekund

  • przepłynięcie pod wodą co najmniej 15 metrów

  • holowanie tonącego na dystansie min. 50 metrów.

Latem nie brakuje niebezpiecznych sytuacji nad wodą. Warto, aby podczas wypoczynku nad jeziorami i rzekami towarzyszył nam zdrowy rozsądek i wyobraźnia. Nad bezpieczeństwem amatorów wodnego wypoczynku czuwać będą lubuscy policjanci.

 

Opracował: sierż. szt. Maciej Kimet

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 14.21 MB)

Powrót na górę strony