Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Olsztyński policjant „Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu”

Data publikacji 11.05.2018

Policjant z Oddziału Prewencji Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie - st. asp. Jacek Kowalski - został uhonorowany państwowym odznaczeniem „Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Jest to odznaka nadawana od 2005 roku honorowym dawcom krwi w uznaniu ich wybitnych zasług na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia oraz aktywnej działalności w ruchu honorowego krwiodawstwa. Odznaka jest jednostopniowa i może być nadana osobie tylko raz w życiu.

O tym, że policjanci chętnie oddają krew nie trzeba nikogo przekonywać. Niejednokrotnie funkcjonariusze włączali się w te szlachetne akcję m.in. w ogólnopolską akcję pn. „SpoKREWnieni Służbą”.

St. asp. Jacek Kowalski z Oddziału Prewencji Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie ten drogocenny dar, przekazuję najbardziej potrzebującym już od 1997 roku. To co go skłoniło do tego gestu to myśl, że „jest to płyn, którego nie można kupić, a tylko ofiarować. Poza tym ktoś może potrzebować krwi w tej właśnie chwili”.

Wczoraj (10.05.2018) w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie odbyła się uroczysta Gala Wolontariatu, zorganizowana z okazji Światowego Dnia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Nasz policjant został na niej uhonorowany państwowym odznaczeniem „Honorowy Dawca Krwi-Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Medal odebrał z rąk Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego.

Odznakę mogą otrzymać zasłużeni honorowi dawcy krwi, którzy oddali co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników. St. asp. Jacek Kowalski oddał już… 44 litry (!) krwi, a więc dwukrotnie więcej aniżeli trzeba, aby uzyskać te wyróżnienie. Odznakę nadaje minister właściwy do spraw zdrowia z własnej inicjatywy lub na wniosek Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża, dyrektora Instytutu lub organów ogólnopolskich stowarzyszeń honorowych dawców krwi. Naszemu koledze serdecznie gratulujemy i życzymy co najmniej 100 lat życia oraz 100 litrów oddanej honorowo krwi.

kw

Powrót na górę strony