Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany sprawca oszustwa metodą "na wnuczka"

Data publikacji 11.05.2018

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu katowickiej komendy wojewódzkiej, zatrzymali 72-letniego mieszkańca Chorzowa. Uczestniczył on w dwóch oszustwach metodą „na wnuczka”, w wyniku czego poszkodowani stracili ponad 65 tys. złotych. Mężczyzna został zatrzymany na gorącym uczynku przestępstwa.

Policjanci z Wydziału do Walki Przeciwko Mieniu Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, zatrzymali 72-letniego mieszkańca Chorzowa. Został zatrzymany na gorącym uczynku przestępstwa, gdy podawał się za "kuriera z prokuratury". Teraz może mu grozić nawet do 8-lat więzienia.

Przestępcy działający metodą "na wnuczka” czy „na policjanta" wciąż oszukują, głównie starsze osoby. Wyłudzają pieniądze, które często stanowią wszystkie oszczędności seniorów.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać dwóch podstawowych zasad:

  1. Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
  2. Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na Policję.

(KWP w Katowicach / mw)

Film Zatrzymany sprawca oszustwa metodą "na wnuczka"

Pobierz plik Zatrzymany sprawca oszustwa metodą "na wnuczka" (format mp4 - rozmiar 6.99 MB)

Powrót na górę strony