Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zapobiegli utracie 30 tys. złotych

Data publikacji 16.05.2018

Policjanci z Komisariatu Policji Szczecin Nad Odrą dzięki informacji od pokrzywdzonej i swojej determinacji zapobiegli utracie ponad 30.000 złotych poprzez zablokowanie przelewu na konto oszusta. Pieniądze wróciły z powrotem do seniorki.

Do próby wyłudzenia pieniędzy tzw. metodą „na policjanta” doszło w Szczecinie. Wtedy to do policjantów z Komisariatu Szczecin Nad Odrą zgłosiła się zdenerwowana starsza pani, która poinformowała mundurowych o tym, że wypłaciła z banku ponad 30 tysięcy złotych i przelała je na konto mężczyzny podającego się za policjanta.

74-letnia kobieta dopiero po dokonanej transakcji zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa. Seniorka słyszała wcześniej o takich przestępstwach ale rozmawiający z nią oszust wydawał się bardzo wiarygodny.
Sprawą natychmiast zajęli się szczecińscy policjanci, którzy we współpracy z pracownikami banku zablokowali przelew na konto oszusta. Cała kwota trafiła już na konto 74-latki.

Ten przypadek pokazuje, że oszuści nadal nie odpuszczają stosując coraz wymyślniejsze legendy, metody i socjotechniki, aby zmanipulować starsze osoby, wpędzić je w sytuację stresową, która uniemożliwia racjonalne myślenie i działanie.
Przy tej okazji kolejny raz przestrzegamy przed podejmowaniem w pośpiechu decyzji o przekazaniu pieniędzy i przypominamy, że policjanci od nikogo nie żądają pieniędzy.

Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z prośbą o pożyczkę, przekazanie pieniędzy krewnemu przez pośrednika czy wpłatę na konto, należy natychmiast się rozłączyć i potwierdzić informację u członków rodziny.
Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości należy zadzwonić pod nr 997 – po uprzednim rozłączeniu poprzedniej rozmowy - i opowiedzieć policjantowi o swoich podejrzeniach. Przestrzegamy przed pochopnym podejmowaniem decyzji i wypłatach z banku, zwłaszcza dużych sum pieniędzy. Pamiętajmy, aby o każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ – nr alarmowy 997.

(KWP w Szczecinie / kp)

 

Powrót na górę strony