Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Grupa wyłudzająca kredyty rozbita

Data publikacji 07.04.2006

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie rozbili grupę zajmującą się wyłudzaniem kredytów na szkodę różnych banków w Polsce. Oszuści zdołali wyłudzić kredyty na łączną kwotę 60.000 zł, usiłowali zaś wyłudzić około 360.000 zł. 14 członkom grupy przedstawione zostały zarzuty. Obecnie prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej postępowanie zostało zakończone aktem oskarżenia obejmującym wszystkich ustalonych podejrzanych.

Grupa działała od początku kwietnia 2005 r. Przez dwa miesiące swojej przestępczej działalności zdołała wyłudzić kredyty na łączną kwotę 60.000 zł. W skład grupy wchodziło 14 osób. Byli to mieszkańcy województwa lubelskiego oraz małopolskiego, w wieku od 22 do 53 lat. Na podstawie wcześniej sfałszowanych dokumentów dotyczących zatrudnienia, zarobków oraz zeznań podatkowych o osiągniętych dochodach występowali do różnych banków o przyznanie kredytów.

Pierwsze zatrzymania do tej sprawy miały miejsce pod koniec maja ubiegłego roku. Wówczas w ręce Policji wpadło  trzech mężczyzn, w wieku od 23 do 41 lat oraz 41-letnia kobieta. Do zatrzymania doszło w chwili usiłowania wyłudzenia kredytu. Sprawcy byli kompletnie zaskoczeni. Policjanci ustalili, jaką rolę odgrywali oni w tym nielegalnym procederze. Mężczyźni byli tzw. słupami. Po uzyskaniu kredytu mieli dostać około 1/3 jego wartości. 41-letnia mieszkanka powiatu janowskiego zajmowała się z kolei pozyskiwaniem takich osób, przekazywała im fałszywe zaświadczenia oraz  kierowała  całym tym procederem.

Oszuści wyłudzali z reguły kwoty rzędu 30.000 zł. Zaświadczenia o zarobkach wskazywały dochody na dość wysokim poziomie. W całym tym przestępczym procederze opierali się na działalności gospodarczej, którą prowadził jeden z członków grupy. To właśnie on wystawiał fikcyjne zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach na inne osoby z grupy. W rzeczywistości osoby te nigdy nie były zatrudnione w tej firmie, ani też nie uzyskiwały tak wysokich zarobków.

Ostatnie zatrzymanie członków tej grupy miało miejsce w październiku ubiegłego roku. Oszuści zdołali wyłudzić łącznie kredyty na kwotę 60.000 zł, usiłowali wyłudzić około 360.000 zł. W ramach prowadzonego śledztwa 14 osobom przedstawione zostały zarzuty popełnienia łącznie 15 czynów karalnych. Wobec 8 podejrzanych stosowane były środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, wobec kolejnych 2 osób zastosowane zostały dozory policji.
Powrót na górę strony