Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowane "papierosowe przedsiębiorstwo"

Data publikacji 27.02.2008

Policjanci z CBŚ rozbili zorganizowaną grupę przemytników. Podejrzani wysyłali nielegalnie do Wielkiej Brytanii papierosy bez polskich znaków akcyzy w hurtowych ilościach. Dzięki współpracy z polską Policją służby celne trzech krajów przechwyciły kilka transportów. Czterech mężczyzn i kobieta zostali zatrzymani w Poznaniu. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, "pranie pieniędzy", przemyt, fałszerstwa dokumentów i oszustwa grozi im kara do 8 lat więzienia oraz wysokie kary finansowe.

Do policyjnego aresztu trafiło pięć osób tworzących zorganizowaną grupę przemytników. Wysyłali oni do Wielkiej Brytanii transporty z papierosami, ukrytymi w ładunkach samochodów ciężarowych. Do Skarbu Państwa nie wpłynęło 4,5 mln złotych podatków i wymaganych opłat. Policjanci z Centralnego Biura Śledczego, którzy zajmowali się tą sprawą współpracowali ze służbami celnymi Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Dzięki temu na terenie tych krajów przechwycono kilka transportów z przemycanymi papierosami. Były one ukrywane w paletach wypełnianych materiałami sypkimi np. keramzytem.

Grupa przemytników działała tak, jak dobrze funkcjonujące przedsiębiorstwo. Zdaniem śledczych, szefem i wydającym polecenia był Grzegorz P. To on planował i organizował dostawy, zarządzał finansami, negocjował ceny z odbiorcami papierosów w Anglii.

Jego najbliższym współpracownikiem był Andrzej N., który był odpowiedzialny za kontakty z dostawcami. Papierosy częściowo były przemycane zza wschodniej granicy a częściowo nielegalnie produkowane w Polsce. Andrzej N. wspomagał także działalność grupy finansowo. Jego pieniądze pozwalały na przygotowanie nielegalnego transportu tytoniu za każdym razem w innym miejscu. Koordynował również działalność pozostałych członków grupy.

Kolejną zatrzymaną osobą jest Izabela R. Kobieta podawała się za przedstawiciela różnych spółek. Kontaktowała się z firmami transportowymi i posługując się sfałszowanymi dokumentami zlecała im spedycję towaru z granicę. Jej rola polegała na utrzymywaniu kontaktów i komunikowaniu się z podmiotami zewnętrznymi, które jak ustalono nie wiedziały, że uczestniczą w nielegalnym eksporcie papierosów.
Znaczącą rolę w grupie przemytników pełnił także Waldemar N. Zajmował się między innymi wyszukiwaniem obiektów magazynowych. Był też odpowiedzialny za przygotowanie ładunku papierosów do transportów i przekazanie go firmom transportowym. Pilnował aby nikt nie podejrzewał, że w paletach ukryte są papierosy.

Policjanci zgromadzili także dowody przeciwko Markowi K. Mężczyzna pomagał Waldemarowi N. w przygotowywaniu transportów. Pełnił również rolę kuriera. Odbierał w Wielkiej Brytanii pieniądze za przemycone papierosy i przewoził je do Polski.

Funkcjonariusze CBŚ zatrzymali wszystkich podejrzanych w ich domach. Dla zabezpieczenia ewentualnych kar finansowych odebrali im między innymi gotówkę i luksusowe samochody. Łączna wartość zabezpieczonego mienia wynosi ponad 600.000 złotych.

Powrót na górę strony