Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukali ponad 100 firm

Data publikacji 27.02.2008

Funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali 6 członków zorganizowanej grupy przestępczej, która wyłudziła towary na szkodę ponad 100 podmiotów gospodarczych. Straty pokrzywdzeni szacują na około 4 miliony złotych. W dwóch magazynach na Lubelszczyźnie policjanci zabezpieczyli towar o wartości 1,5 mln złotych. Śledczy zapowiadają, że to nie koniec zatrzymań w tej sprawie.

Funkcjonariusze CBŚ od ubiegłego roku prowadzą śledztwo dotyczące przestępczej działalności jednej z lubelskich spółek handlowych. Jak ustalono, tylko w ciągu 6 miesięcy swojej działalności członkowie grupy wyłudzili mienie o wartości ponad 4 mln złotych. Poszkodowanych było ponad 100 podmiotów. Lubelska spółka, która oficjalnie miała zajmować się działalnością handlową wyłudzała towary wykorzystując przedłużony termin płatności. „Przedsiębiorcy” nie mieli przy tym zamiaru spłaty zaciąganych zobowiązań.

Do pierwszych zatrzymań w sprawie doszło jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Wówczas w ręce funkcjonariuszy wpadł poszukiwany od kilku lat listem gończym 40-letni Jacek B. Mężczyzna poszukiwany był także do odbycia kary 7 lat pozbawienia wolności. 40-letni przestępca wielokrotnie przewijał się w postępowaniach prowadzonych przez funkcjonariuszy z CBŚ. Tym razem, działając pod szyldem lubelskiej spółki handlowej, dopuścił się szeregu przestępstw przeciwko mieniu. Jacek B. usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Sąd aresztował go na 3 miesiące. Policjanci ustalili i zatrzymali także czterech mężczyzn - mieszkańców województwa lubelskiego oraz warmińsko-mazurskiego w wieku od 26 do 36 lat, wszyscy usłyszeli zarzuty za paserstwo. Wobec nich zastosowano poręczenia majątkowe, zakazy opuszczania kraju i dozory policyjne.

Teraz w ręce policjantów wpadła 27-letnia Anna K. Mieszkanka Lublina oficjalnie występowała jako prezes zarządu spółki handlowej. Usłyszała zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Sąd aresztował ją na 3 miesiące.

Policjanci odnaleźli magazyny, w których sprawcy przechowywali część wyłudzonego asortymentu. Tylko w dwóch składach na Lubelszczyźnie zabezpieczono towary o wartości około 1,5 mln złotych. Odzyskano m.in. sprzęt budowlany, środki techniczno przemysłowe, chemię gospodarczą, sprzęt AGD oraz kilka tysięcy sztuk garderoby. Zabezpieczony towar jest sukcesywnie odbierany przez pokrzywdzone podmioty.

Według pracujących nad sprawą policjantów ma ona charakter rozwojowy. Funkcjonariusze zapowiadają, że wkrótce dojdzie do kolejnych zatrzymań członków grupy.

Powrót na górę strony