Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policja z innej perspektywy

Daktyloskopowanie odcisków placów, pierwsza pomoc, pomiar trzeźwości, sterowanie sygnałami radiowozu i laserowa strzelnica - to atrakcje, przygotowane przez policjantów słupskiej Szkoły Policji dla mieszkańców Słupska podczas „Nocy muzeów”. Specjalistyczne stoiska zorganizowano we wnętrzach neogotyckiego ratusza w centrum miasta.

Nowością w tym roku była możliwość skorzystania ze strzeleckiego trenażera laserowego. System wyświetlał na ekranie odpowiednio zaaranżowaną sytuację. W zależności od reakcji osoby strzelającej komputer moderował dalszy przebieg zdarzenia. Dla młodszych wyświetlane były układy białych pół, w które należało trafić w odpowiedniej kolejności.

Dla młodzieży i dorosłych przygotowany był praktyczny sprawdzianem umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Cykl pokazów przygotowano wspólnie z harcerzami, którzy wcześniej szkolili się pod okiem policyjnych wykładowców. Wiele osób obserwujących pokaz mówiło, że posiada wiedzę teoretyczną, ale dopiero zajęcia z fantomem i realne uciskanie klatki piersiowej dają możliwość weryfikacji już posiadanej wiedzy.

Dużym zainteresowaniem cieszą się już tradycyjnie stanowiska, na których nożna można uzyskać ślady linii papilarnych, a także odciski własnych dłoni. Z zainteresowaniem oglądano także kajdanki zespolone. Było także wielu chętnych, którzy chcieli przymierzyć kaftan bezpieczeństwa, Dla najmłodszych frajdą było sterowanie sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi w radiowozie oraz wydawanie poleceń przez megafon i przymierzanie wyposażenia, jakie ma na sobie policjant pododdziałów zwartych.

  • Przymierzanie wyposażenia policjanta pododdziałów zwartych.

  • Sprawdzanie celności na strzelnicy laserowej.

  • Daktyloskopia, trzeźwość, kajdanki zespolone i kaftan bezpieczeństwa.

  • Przeszkoleni przez policjantów harcerze udzielają pierwszej pomocy.

  • Wizyty w radiowozach.

Powrót na górę strony