Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozpracowana grupa oszustów – 5 osób zatrzymanych, wyłudzony sprzęt RTV o wartości prawie 200 tys. złotych

Data publikacji 22.05.2018

Wałbrzyscy policjanci rozpracowali pięcioosobową grupę, która zajmowała się wyłudzaniem kredytów na zakup sprzętu RTV. W ten sposób oszuści przywłaszczyli sprzęt wyceniony na kwotę blisko 200 tys. złotych. Przestępcy wykorzystywali bezrobotnych i słabo zarabiających, ale również wprowadzali pracowników banku w błąd, co do tożsamości kredytobiorcy, posługując się danymi innych osób. Zatrzymanym za czyny, o które są podejrzani może grozić teraz kara nawet 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci zajęli się sprawą, po tym jak, do Komisariatu II Policji w Wałbrzychu zgłosiła się 27-letnia kobieta, która oświadczyła, że ktoś posługując się jej danymi osobowymi zawarł umowę kredytową na zakup sprzętu RTV. Policjanci ustalili, że za tym oszustwem stoi 23-letni pracownik sklepu, który wykorzystując dane osobowe wałbrzyszanki sporządził umowę na zakup sprzętu RTV. W związku z tym podejrzany o ten czyn mężczyzna został zatrzymany.

Jednocześnie do Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu wpłynęło zawiadomienie w sprawie szeregu innych oszustw na szkodę jednego z banków, który miał w swojej ofercie kredyty na zakupy ratalne. Po sprawdzeniu okazało się, że obie sprawy były ściśle ze sobą powiązane.

Funkcjonariusze na podstawie zgromadzonych informacji ustalili, że 23-latek wspólnie z czterema osobami w wieku od 21 do 32 lat, od jakiegoś czasu trudnili się procederem wyłudzania kredytów na zakup telewizorów, laptopów i telefonów komórkowych. W tym celu wykorzystywali osoby bezrobotne lub słabo zarabiające ale również, tak jak w przypadku 27-letniej wałbrzyszanki, wprowadzali pracowników banku w błąd, posługując się danymi innych osób. Towar nigdy nie trafiał do nabywców.

Z policyjnych ustaleń wynika, że w taki sposób oszuści wyłudzili sprzęt RTV za prawie 200 tys. złotych. Pięcioro oszustów trafiło już w ręce wałbrzyskich policjantów. Czterem mężczyznom w wieku od 21 do 23 lat oraz 32-letniej kobiecie, na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, przedstawiono już zarzuty oszustwa. Wobec dwóch osób sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu.

Za czyny, o które są podejrzani, zatrzymanym może teraz grozić kara do 8 lat pozbawienia wolności. O ich dalszym losie zdecyduje sąd.

(KWP we Wrocławiu / kp)

 

  • policjant prowadzi zatrzymanego
  • policjant prowadzi czynności z zatrzymanym
  • policjant prowadzi zatrzymanego
  • policjant prowadzi zatrzymanego
  • policjant prowadzi zatrzymanego
  • policjant prowadzi zatrzymanego

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 22.62 MB)

Powrót na górę strony