Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dynamiczne zatrzymanie pojazdu

Zatrzymywanie osób niebezpiecznych poruszających się pojazdem mechanicznym i wykorzystywanie w takich sytuacjach broni palnej - takie działania doskonalili w słupskiej Szkole Policji policjanci prewencji z jednostek terenowych. Były to pierwsze warsztaty, w których część ćwiczeń prowadzona była w jadących samochodach.

Policjanci biorący udział w warsztatach, to lokalni instruktorzy doskonalenia zawodowego, którzy w jednostkach terenowych - oprócz normalnej służby - prowadzą zajęcia dla innych policjantów z zakresu taktyki i technik interwencji. Temat przewodni zajęć to zatrzymywanie osoby niebezpiecznej, która mimo dawanych sygnałów, nie chce zatrzymać pojazdu.

Policjanci w pierwszej części zajęć doskonalili technikę oddawania strzałów z jadącego radiowozu w kierunku pojazdu, którego kierowca nie reaguje na sygnały do zatrzymania. Interweniujący funkcjonariuze posługiwali się pistoletami Glock, wykonanymi w konfiguracji systemu FX Simmunition. W systemie tym zamiast tradycyjnego pocisku znajduje się koszyczek wypełniony farbą oraz niewielka ilość plastycznej substancji. Jednostki broni wykonane w tym systemie, dla odróżnienia od tradycyjnych pistoletów, szkielet mają wykonany w kolorze niebieskim.

Kolejnym etapem ćwiczeń, po zatrzymaniu pojazdu, było wyciągnięcie osoby, która dobrowolnie nie chciała opuścić samochodu. W tym wypadku ćwiczący policjanci doskonalili swoje umiejętności w różnych założeniach taktycznych i przy różnych reakcjach osób zatrzymywanych. Na zakończenie przećwiczono również elementy udzielania pierwszej pomocy i autopomocy, w przypadku odniesienia ran przez interweniującego policjanta, a także osobę zatrzymywaną.

Koncepcja ćwiczeń polegających na oddawaniu strzałów z jadącego radiowozu do innego pojazdu, którego kierowca nie reaguje na sygnały do zatrzymania, była już wykorzystana podczas ubiegłorocznej edycji ogólnopolskich mistrzostw policjantów prewencji „Turniej Par Patrolowych - Patrol roku”. Jedna z konkurencji polegała właśnie na zatrzymaniu jadącego pojazdu przy wykorzystaniu broni palnej.

Film Dynamiczne zatrzymanie pojazdu

Pobierz plik Dynamiczne zatrzymanie pojazdu (format mp4 - rozmiar 24.52 MB)

Powrót na górę strony