Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policja ściga stadionowych chuliganów

Data publikacji 23.05.2018

Policja coraz skuteczniej ściga stadionowych chuliganów, a liczba incydentów związanych z meczami piłkarskim z roku na rok spada. Na trybunach jest coraz bezpieczniej, a dewastacje stadionów czy regularne bitwy między kibicami do jakich dochodziło w latach 90-tych zdarzają się sporadycznie.

Działania Policji w zakresie bezpieczeństwa są coraz skuteczniejsze. W 2017 roku w Polsce odbyło się 4.171 meczów piłkarskich, w trakcie których doszło do 354 różnego rodzaju zdarzeń. W roku 2016 rozegrano 3.719 meczów, w trakcie których doszło do 364 różnego rodzaju zdarzeń, zaś w roku 2015 było to odpowiednio 3.623 mecze, 405 zdarzeń. W tym roku do dnia 23 maja w Polsce rozegrano się 1.472 mecze, gdzie zanotowano 108 różnego rodzaju naruszeń prawa. Jak widać liczba incydentów na polskich stadionach maleje.

Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych wskazuje jako odpowiedzialnego na bezpieczeństwo organizatora, jednak Policja ściśle współpracuje z klubami w tym zakresie. Prowadzone jest bieżące rozpoznanie środowisk kibicowskich oraz monitoring tego, co się dzieje. W komendach policji funkcjonują wydziały / zespoły zajmujące się rozpoznaniem tego środowiska. Na czas trwania imprez masowych powoływane są tzw. zespoły antykonfliktowe. Trasy przejazdów kibiców są zabezpieczane przez oddziały prewencji policji. Dzięki działaniom i tym widocznym i tym prowadzonym niejawnie Policja szybko i skutecznie reaguje w przypadku pojawienia się zagrożeń, ale także zapobiega im.

W ubiegłym 2017 roku w Polsce doszło do 31 konfrontacji (tzw. „ustawek”) pseudokibiców, przy czym aż 197 takim konfrontacjom policja zapobiegła. Jednocześnie policja skutecznie walczy ze stadionowymi chuliganami, którzy dopuszczają się przestępstw. W ubiegłym roku za różnego rodzaju przestępstwa zatrzymano 1.692 pseudokibiców z czego 234 tymczasowo zostało aresztowanych.

Policja liczy na coraz ściślejszą współpracę z klubami i organizatorami imprez masowych. Tylko wspólne, konsekwentne działania mogą zatrzymać chuliganów. Chcielibyśmy, by stadiony były miejscem spotkań rodzinnych, wspólnego spędzania czasu i kibicowania. Na arenach sportowych nie ma miejsca dla chuliganów.

Tylko w ostatnim czasie informowaliśmy o następujących realizacjach wymierzonych przeciwko środowisku stadionowych chuliganów:

(KGP)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 42.65 MB)

Powrót na górę strony