Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Egzamin na wyższy stopień - atestacja służbowych koni

Data publikacji 23.05.2018

Patrole konne na co dzień pełnią służbę, tak jak i inni funkcjonariusze Policji. Oprócz tego nasze konie oraz jeźdźcy nieustannie się się szkolą i przechodzą testy kwalifikujące je do specjalistycznej pracy. Jeden z egzaminów odbył się wczoraj na terenie Akademickiego Ośrodka Jeździeckiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Junackiej. Konie zdały test pozytywnie i teraz będą mogły pracować przy zabezpieczaniu imprez masowych.

Zakończył się egzamin policyjnych koni na drugi stopień atestacji. Heros i Karmel to dwa ośmioletnie, potężne wierzchowce, które od niespełna półtora roku pracują w zachodniopomorskiej Policji. Ten pierwszy ma ponad 176 cm w kłębie i jest najwyższym policyjnym koniem w Polsce, drugi nieco niższy ma około 173 cm. Uzyskane przez nie do tej pory przeszkolenie pozwalało na udział w patrolowaniu ulic miasta, terenów zielonych: parków i skwerów. Teraz po zdanym egzaminie, który składał się z kilku etapów: ujeżdżenia oraz sprawności użytkowej (przejazd przez ogień i specjalistyczny tor, jazda w szykach przy odgłosach tłumu i wystrzałów) konie będą mogły brać udział przy zabezpieczaniu imprez masowych jak np. mecze, koncerty itp.

Po pierwszym etapie egzaminu konie zostały przetransportowane na stadion, gdzie odbyły się ćwiczenia, które potrzebne są zarówno wierzchowcom, zdobywającym w ten sposób doświadczenie oraz dla policjantom, którzy oswajają się z obecnością koni w czasie działań.

Konie dzielnie reagowały na odgłosy wystrzałów i tłumu. Trzymały przy tym szyk we wszystkich chodach: stępie kłusie oraz galopie.

Przy egzaminie na drugi stopień atestacji obecni byli uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Benicach z klasy o profilu Policja Konna. Młodzież pomagała w pozorowaniu sytuacji z wiązanych z tłumem i hałasem w czasie imprez masowych.

Współpraca z uczniami tego kierunku i policjantami z referatu koni KWP w Szczecinie jest stała. Niedawno odbyły się dni otwarte szkoły, w których uczestniczyli m.in. policyjni jeźdźcy. Więcej na ten temat: http://www.kamien.policja.gov.pl/zka/aktualnosci/aktu/18811,Dzien-Otwartej-Szkoly-w-Zespole-Szkol-Ponadgimnazjalnych-w-Benicach.html

 

podkom. Mirosława Rudzińska

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 26.85 MB)

Powrót na górę strony