Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wsparcie małopolskich policjantów dla holenderskiej Policji

Data publikacji 23.05.2018

Małopolska Policja aktywnie działa na rzecz wspierania rodaków pracujących i mieszkających poza granicami naszego kraju. Tym razem małopolscy policjanci - asp. Krzysztof Teper z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu oraz sierż. Magdalena Jabłońska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, przez tydzień wspierali w działaniach funkcjonariuszy holenderskiej Politie regionu Haaglanden w prowincji Holandia Południowa.

Nasi funkcjonariusze pełnili służbę patrolową wspólnie z dzielnicowymi Komisariatów Beresteinlaan, Zuider Park, Westland, oraz Laak w dużych skupiskach holenderskiej Polonii. Obecność polskiej Policji spotkała się z dużym entuzjazmem wśród rodaków, którzy chętnie podejmowali kontakt z funkcjonariuszami. Także lokalne polonijne media szeroko rozpisywały się o wizycie polskich funkcjonariuszy w Holandii. Wsparcie językowe udzielone przez małopolskich mundurowych wpłynęło korzystnie na kontakt Polaków z holenderskimi dzielnicowymi, którzy regularnie starają się nawiązywać kontakt z holenderską Polonią.

Wizyta w haskiej Policji była także okazją do zapoznania się z modelem funkcjonowania holenderskiej formacji - infrastrukturą, parkiem maszyn, wyposażeniem komisariatów, systemami komputerowymi jak również procedurami. Nasi policjanci odwiedzili także holenderską Akademię Policyjną, gdzie zaprezentowano im warunki, w jakich młodzi adepci uczą się sztuki policyjnej, m.in. sale gimnastyczne, strzelnicę, miasteczko do symulacji interwencji.

Niezwykle interesująca była również wizyta w Wojewódzkim Stanowisku Kierowania, które funkcjonuje przy Centrum Powiadamiania Ratunkowego, gdzie nasi funkcjonariusze mogli przekonać się, w jaki sposób nadzorowana jest codzienna służba w mieście Haga i na terenach ościennych.

Holenderska Policja 5 lat temu przeszła reorganizację i centralizację, wdrożyła wiele ciekawych rozwiązań i nowinek technologicznych. Ponadto małopolscy funkcjonariusze wzięli także udział w akcji kontroli ruchu drogowego, podczas których mieli okazję podejrzeć współpracę Policji, Straży Granicznej i Służby Skarbowej, a także wspierali językowo swoich kolegów po fachu.

Polacy są jedną z najliczniejszych grup narodowościowych zamieszkujących Holandię. Wyjazd małopolskich policjantów do Hagi to kontynuacja wieloletniej współpracy z naszym zagranicznym partnerem.

(KWP w Krakowie)

  • Wsparcie małopolskich policjantów dla holenderskiej Policji
  • Wsparcie małopolskich policjantów dla holenderskiej Policji
  • Wsparcie małopolskich policjantów dla holenderskiej Policji
Powrót na górę strony