Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Na ławie oskarżonych zasiądą podejrzani o udział w "grupie" zajmującej się wytwarzaniem i przemytem narkotyków

Data publikacji 25.05.2018

Wynikiem śledztwa prowadzonego przez CBŚP z Zarządu w Poznaniu i Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Poznaniu jest skierowanie do Sądu Okręgowego w Poznaniu aktu oskarżenia przeciwko podejrzanym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się wytwarzaniem na terytorium Holandii narkotyków syntetycznych i ich przemytem do Polski oraz innych krajów Europy. Akt oskarżenia objął 18 oskarżonych z tzw. wątku holenderskiego, wyodrębnionych ze śledztwa, w toku którego zarzuty popełnienia przestępstw ogłoszono dotąd ponad 100 podejrzanym, z czego 50 aresztowano.

W toku tego postępowania policjanci zabezpieczyli znaczne ilości narkotyków w postaci 14 kilogramów siarczanu amfetaminy, 9 litrów płynnej amfetaminy zasadowej służącej do wytwarzania siarczanu amfetaminy, przeszło 2 kilogramy marihuany, ponad 3 tysiące tabletek ecstasy, haszyszu i kokainy, a także ponad 3 litry prekursora BMK.

Śledztwo w tej sprawie prowadzili policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Poznaniu, pod nadzorem Prokuratury Krajowej, a czynności realizowane były we współdziałaniu ze stroną holenderską oraz Europolem i organizacją EUROJUST, co umożliwiło zatrzymania podejrzanych na terytorium Holandii i przeprowadzenie tam przeszukań z udziałem polskich funkcjonariuszy, w trakcie których zabezpieczono między innymi znaczne ilości amfetaminy, marihuany i tabletek ecstasy.

Jak ustalono, biorący udział w tej grupie obywatele polscy w okresie od września 2013 roku do marca 2017 roku mogli wytworzyć nie mniej niż 400 kilogramów siarczanu amfetaminy oraz znaczne ilości tabletek ekstazy, wprowadzając też do obrotu płynną amfetaminę zasadową umożliwiającą wytworzenie na jej bazie niemal 1 tony siarczanu amfetaminy. Sprawcy handlowali także innymi rodzajami narkotyków, dostarczając je do Polski za pośrednictwem kurierów narkotykowych. Narkotyki pochodzące z działalności tej grupy przestępczej trafiały do obrotu dilerskiego w województwach wielkopolskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim i dolnośląskim, a także do Niemiec, Wielkiej Brytanii i do Belgii.

ij na podstawie informacji Prokuratury Krajowej

\Warto zobaczyć: CBŚP i holenderska policja rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą handlującą amfetaminą

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 9.13 MB)

Powrót na górę strony