Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Współpraca Policji i Izby Celnej

Data publikacji 28.02.2008

Kilogramy narkotyków, tysiące nielegalnych papierosów, setki litrów alkoholu, markowe ubrania i buty. To bilans wspólnych działań funkcjonariuszy podlaskiej Policji i Izby Celnej. Dzisiaj na podsumowaniu w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku spotkali się szefowie obu służb.

Od wielu lat stale rozwija się i jest zacieśniana współpraca podlaskiej Policji z Izbą Celną. Szczególnie widoczne stało się to po wejściu Polski do strefy Schengen. Dzisiaj w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku podsumowane zostały ubiegłoroczne efekty tej współpracy. W spotkaniu wzięli udział Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku – inspektor Roman Popow oraz Dyrektor Izby Celnej Mirosław Sienkiewicz.

Tylko w ubiegłym roku podlascy policjanci i celnicy przeprowadzili 170 wspólnych działań na bazarach, targowiskach i drogach w rejonie przejść granicznych. W ich wyniku funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli prawie 27 tys. paczek papierosów i blisko 500 litrów alkoholu. Również w trosce o bezpieczeństwo na drogach policjanci i celnicy nie raz prowadzili działania kontrolno-blokadowe takie jak „Alkohol”, „Tunel” czy "Bezpieczna Ósemka". W trakcie tych akcji funkcjonariusze zatrzymywali nietrzeźwych kierowców, ujawniali nie posiadające akcyzy papierosy, alkohol, a także olej napędowy przeznaczony na handel. Wśród zarekwirowanych nielegalnych towarów była również odzież i obuwie markowych firm z podrobionymi znakami towarowymi.

- Wejście Polski do strefy Schengen postawiło przed współdziałającymi służbami zupełnie nowe wyzwania. A coraz ściślejsza współpraca w zwalczaniu przestępczości, stała się nie tylko potrzebą ale koniecznością. Ona zresztą przynosi coraz lepsze rezultaty. – powiedział na spotkaniu komendant Popow.

Współpraca służb to nie tylko działania, ale także szkolenia i warsztaty, w trakcie których funkcjonariusze nabywają co raz to nową wiedzę. Tą z kolei sprawnie wykorzystują w trakcie wspólnych akcji. Tylko w tym roku oprócz ujawnienia już wielu bez akcyzowych papierosów i alkoholu Policja i Izba Celna udaremniła wwiezienie do kraju 38 kilogramów haszyszu.

plik mp3
mówi: mł.asp. Kamil Tomaszczuk

Pobierz plik (format mp3 - rozmiar 1.93 MB)

Powrót na górę strony