Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą”

Nadszedł czas wakacji i beztroskiego wypoczynku połączonego z rekreacją w wodzie i nad wodą. Niestety jest to również okres, kiedy dochodzi do większej liczby utonięć. Aby zapobiegać tego typu zdarzeniom policjanci działają w ramach drugiej edycji ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą”.

Projekt ten honorowym patronatem objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji a wpisany został do Harmonogramu realizacji zadań w 2018 r. w ramach Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka. Partnerami w projekcie są: Departament Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego, Departament Komunikacji Społecznej oraz Departament Porządku Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także Fundacja PZU.

Pomimo, że zarówno w zakresie wypadków tonięć jak i utonięć osób na przełomie ostatnich lat widoczna jest tendencja spadkowa, to niepodważalnie należy stwierdzić, że tego rodzaju zdarzenia nadal stanowią wyzwanie dla działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa osób korzystających z rekreacji wodnej, tak aby tego typu przypadki dramatu, nie tylko dla ofiary takiego zdarzenia, ale również dla jego rodziny i najbliższych, udało się w jak największym stopniu wykluczyć.

Mając na celu poprawę bezpieczeństwa osób przebywających w wodzie i nad wodą, Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji zainicjowało drugą edycję ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą”.

Jednym z głównych celów podjętego przedsięwzięcia jest zwrócenie szczególnej uwagi społecznej na zagrożenia jakie nieść może ze sobą rekreacja wodna, a także promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających w wodzie i nad wodą, a w efekcie dalsze ograniczanie wypadków. Akcja obejmująca cały kraj realizowana jest do września 2018 r. Działania zintensyfikowane są w rejonach obszarów wodnych, a także ośrodków rekreacji i wypoczynku. Tradycyjnie policjanci przypominają dzieciom, młodzieży i dorosłym wypoczywającym nad wodą (również wędkarzom) o zasadach bezpieczeństwa. Policja zachęca do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie można zgłaszać m. in. następujące zagrożenia: informacje o zaobserwowanych tzw. „dzikich kąpieliskach”, miejscach niebezpiecznych na terenach wodnych czy przypadki utonięć.

Do realizacji projektu Biuro Prewencji KGP, przygotowało informatory (330 tys. egz.), naklejki (80 tys.) oraz plakaty edukacyjne (7,5 tys. egz.), które wskazują zasady bezpiecznego zachowania nad wodą, a także obrazują oznaczenia obowiązujące na kąpieliskach. Są one wykorzystane m. in. podczas spotkań policjantów dzielnicowych oraz zajmujących się profilaktyką społeczną na spotkaniach z dziećmi, były wykorzystywane w szkołach jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego.

W tegorocznej akcji ponownie zorganizowano konkurs na przygotowanie 30-sekundowego spotu filmowego przedstawiającego bezpieczny wypoczynek nad wodą oraz promującego zdrowy i aktywny tryb życia pn. „Filmowy przeWODNIK”. W konkursie wziąć mogą udział zespoły liczące do 3 osób w wieku do 18 lat – oczywiście pod opieką dorosłego opiekuna. Prace konkursowe można przesyłać do dnia 7 września 2018 r., na adres Biura Prewencji Komendy Głównej Policji, ul. Puławska 148/150, 02-624 Warszawa z dopiskiem „Filmowy przeWODNIK”.

Więcej informacji na temat akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą”, bieżące wydarzenia, porady oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie: policja.pl/bezpieczenstwo-nad woda.

(Biuro Prewencji KGP)

- Policjanci o bezpiecznym wypoczynku nad wodą na "Święcie Morza" ►

- O bezpieczeństwie nad wodą z półkolonistami ►

- "Kręci mnie bezpieczeństwo...nad wodą"- piknik rodzinny ►

- Legniccy policjanci o bezpiecznym wypoczynku - „Kręci mnie bezpieczeństwo ... w wakacje” ►

- „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” - działania dolnośląskich policjantów ►

- Wspólne działania polkowickich policjantów i strażników miejskich w trosce o bezpieczeństwo dzieci ►

- „Bezpieczne wakacje” – spotkanie prewencyjne z dziećmi ►

- "Kręci mnie bezpieczeństwo... " nad Jeziorem Długie ►

- „Kręci mnie bezpieczeństwo nad... " Jeziorem Wiecanowskim ►

- „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” w Krówce Leśnej ►

- „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą ” w Centrum Żeglarskim ►

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony