Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Waluta wirtualna, zysk realny

Data publikacji 30.05.2018

Kryptowaluty to umowne jednostki, funkcjonujące w przestrzeni wirtualnej. Są zgrupowane w tak zwanych portfelach elektronicznych, a ich posiadacze mają do nich dostęp poprzez specjalny kod. Mimo że waluty te są określane mianem „wirtualnych”, ich wartość jest realna, czyli można ją przeliczyć na „prawdziwe” pieniądze. Ten fakt powoduje, że kryptowalutami coraz częściej interesują się przestępcy...

Policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością katowickiej komendy wojewódzkiej, na podstawie zebranych przez siebie informacji, przeprowadzili na terenie Warszawy realizację, w trakcie której zatrzymali 33-latka, mieszkańca tego miasta. 

Mężczyzna ten prowadził firmę "Crypto Academy", która zajmowała się szkoleniami w zakresie funkcjonowania ktyptowalut w świecie wirtualnym i obrotu nimi. Osobom, które szkolił proponował pomnożenie posiadanych przez nie środków, jeśli zostaną mu one przekazane na pewien, określony wcześniej czas – zysk miał wynosić nawet 180%. Pokrzywdzeni przekazywali mu swoje fundusze w formie Bitcoinów, lub też w złotówkach, za które sprawca nabywał kryptowalutę.

W ten sposób od kwietnia do końca 2017 roku 33-latek stał się posiadaczem prawie 200 Bitcoinów, oszukując około kilkadziesiąt osób. Kapitalizacja zysków miała nastąpić w styczniu 2018 roku, jednak do niej nie doszło. Podejrzany nie zwrócił również środków, które pobrał. W chwili przejmowania kryptowaluty jeden Bitcoin warty był od  około 4 do 6 tys. złotych, na dzień dzisiejszy jego wartość przekracza 27 tys. złotych. Zatem sprawca swoim działaniem spowodował straty znacznej wartości, a za swój czyn może spędzić w więzieniu nawet 10 lat. Sąd Rejonowy w Katowicach, na wniosek policji i Prokuratury Regionalnej w Katowicach, która nadzoruje postępowanie, zadecydował o jego tymczasowym aresztowaniu. 

Osoby, które zostały oszukane przez firmę "Crypto Academy" proszone są o kontakt z Wydziałem do walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach, tel. 32 200 14 60.

 

Powrót na górę strony