Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Zajęcia doskonalące dla przewodników psów służbowych

Data publikacji 30.05.2018

W Mrągowie i Ostródzie odbyły się zajęcia doskonalące dla przewodników psów służbowych z garnizonu warmińsko - mazurskiego. W sumie wzięło w nich udział 24 czworonogów policyjnych. W szkoleniu uczestniczyły również psy służbowe ze Służby Granicznej i Służby Ochrony Kolei.

29 maja w Ostródzie i 30 maja br. w Mrągowie odbyły się zajęcia doskonalące dla przewodników psów służbowych. Celem takich szkoleń jest podnoszenie umiejętności czworonogów, które już wcześniej nabyły je na kursie kynologicznym w Sułkowicach.

Na zajęciach wykonują się pozorowane scenki, które w przyszłości na swojej drodze może napotkać przewodnik ze swoim czworonogiem. Na szkoleniu przewodnicy z psami realizowali ćwiczenia dotyczące posłuszeństwa ogólnego psów, ćwiczenia obronne psów przy wykorzystaniu pozorantów, pościg za pozorantem, który po krótkiej ucieczce ukryje się w jednym z pomieszczeń budynku i pies będzie zmuszony do przeszukania pomieszczenia, aby następnie dokonać ataku na pozoranta, atak na pozoranta znajdującego się w pomieszczeniu, który przyjął bierną postawę, a następnie obrona przewodnika przed atakującym pozorantem.

W dalszej części szkolenia brana była pod uwagę ocena pracy węchowej (psy tropiące).

W zajęciach w Ostródzie wzięły udział psy wyszkolone w następujących kategoriach:    

● patrolowo-tropiący (13 psów),

● patrolowo-obronny Straży Ochrony Kolei (2 psy).

Natomiast w Mrągowie w zajęciach wzięły udział psy wyszkolone w kategoriach:     

● tropiący (3 psy),

● patrolowo-tropiący (8 psów),

● patrolowo-obronny Straży Granicznej (2 psy).

Zagadnienia szkoleniowe zostały  zaplanowane w taki sposób, aby ocenić zachowanie psów służbowych w niecodziennych sytuacjach.

(źródło NaszPowiat.Tv )

Obecnie w garnizonie warmińsko-mazurskiej policji służy 41 czworonożnych funkcjonariuszy. kolejne 2 pieski odbywają własnie szkolenie w Sułkowicach. kiedy je zakończą trafią do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Jeden jest szkolony do wyszukiwania narkotyków, a drugi do wyszukiwania amteriałów wybuchowych.  Zdecydowana większość to psy patrolowo - tropiące. Wykorzystywane są do tropienia śladów, działań antyterrorystycznych, działań związanych z zabezpieczaniem i przywracaniem naruszonego porządku publicznego podczas imprez masowych, do konwojowania niebezpiecznych przestępców, odnajdywania osób lub przedmiotów, a także pościgów za osobami podejrzanymi o popełnienie przestępstwa.  Policyjne psy są nieocenione w wyszukiwaniu zapachów narkotyków, materiałów wybuchowych i zwłok ludzkich.

Nero bohater:

Pamietajmy, że w naszym wojewóztwie pracuję pies, który wabi się Nero. Jest to owczarek belgijski, a przeszkolony jest w poszukiwaniu osób zarówno w wodzie, jak i na lądzie. Ostatnio Nero i jego opiekun tj. mł. asp. Małgorzata Konopko z KWP w Olsztynie, brali udział w akcji poszukiwawczej w kopalnii Zofiówka.

 

rg/kw

 

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 22.52 MB)

Pliki do pobrania

  • 572.42 KB
Powrót na górę strony