Wspólna akcja Policji i KAS wymierzona w przestępczość gospodarczą
Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Łodzi przy współpracy z funkcjonariuszami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej przeprowadzili wspólne działania wymierzone w przestępczość gospodarczą. Realizując czynności zlecone przez Prokuraturę Rejonową Łódź-Górna dokonali szeregu przeszukań na terenie Łodzi, Rzgowa i miejscowości ościennych.
W efekcie policyjnej akcji zatrzymano 10 osób i zabezpieczono kilkadziesiąt tysięcy sztuk odzieży z podrobionymi znakami towarowymi różnych marek. Zatrzymani to siedmiu mężczyzn w wieku od 28 do 56 lat oraz 3 kobiety w wieku od 26 do 30 lat. Osoby te mają obywatelstwo polskie, tureckie i syryjskie.
Część spośród zatrzymanych mężczyzn związana jest ze środowiskiem łódzkich pseudokibiców. Jak wynika z ustaleń śledczych podejrzani działając na terenie Łodzi, Rzgowa i innych miejscowości mieli oznaczać odzież zastrzeżonymi znakami towarowymi znanych marek, a następnie wprowadzać tak przygotowany asortyment do obrotu gospodarczego. Uzyskiwane z tego procederu środki finansowe były wtórnie legalizowane. Ze wstępnych szacowań wynika, że firmy odzieżowe, których znaki były podrabiane mogły stracić co najmniej 48 milionów złotych.
W trakcie działań przeszukano 17 obiektów na terenie województwa, w tym składy i magazyny, gdzie przechowywany był nielegalny asortyment. Stróże prawa zabezpieczyli blisko 20 ton odzieży, jednostki centralne komputerów, nośniki danych, matryce drukarskie służące do nanoszenia oznaczeń towarowych, jak również dokumentację finansowo-księgową potwierdzającą fakt produkcji i obrotu odzieżą na wielką skalę. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono 250 tysięcy złotych w gotówce oraz wartościową biżuterię.
Sześciu podejrzanych usłyszało zarzuty wprowadzania do obrotu wyrobów z podrobionymi znakami towarowymi, co zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności. W stosunku do dwóch zatrzymanych, 33- i 29-latka, którzy uczynili sobie z przestępczej działalności stałe źródło dochodu prokuratura zastosowała poręczenia majątkowe opiewające łącznie na kwotę 100 tysięcy złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy.
(KWP w Łodzi / po)