Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wsiadasz na rower, pamiętaj o swoim bezpieczeństwie!

Data publikacji 04.06.2018

Policjanci z komendy w Wyszkowie wyjaśniają okoliczności dwóch potrąceń młodych rowerzystów. 8- i 9-latek wjechali pod jadące samochody. Jedno ze zdarzenie zarejestrowała kamera zamontowana w pojeździe.

Pierwszy z wypadków miał miejsce 30 maja na ul. Środkowej w Leszczydole Nowinach. Jak wstępnie ustalili funkcjonariusze wydziału ruchu drogowego, chłopiec jadąc chodnikiem, będąc pod opieką matki, zjechał z chodnika na jezdnię bezpośrednio przed jadącego w tym samym kierunku renaulta. 8-latek został przetransportowany do warszawskiego szpitala w celu wykonania specjalistycznych badań.

To drugie takie zdarzenie na terenie gminy Wyszków w ciągu ostatnich dni z udziałem tak młodej osoby. Kilka dni temu na ul. Kościuszki również doszło do potrącenia rowerzysty. Z ustaleń policjantów pracujących na miejscu kolizji drogowej wynika, że 9-latek wjechał na przejście dla pieszych wprost pod nadjeżdżający z jego lewej strony pojazd. Na całe szczęście chłopiec nie doznał obrażeń ciała. Szczegółowe okoliczności obu tych zdarzeń wyjaśniają wyszkowscy policjanci.

Pamiętajmy o zasadach, które obowiązują rowerzystów: rowerzysta jest również uczestnikiem ruchu, rowerzysta jest zobowiązany do korzystania z drogi dla rowerów; kierującemu rowerem zabrania się jazdy obok innego rowerzysty, chyba że nie utrudnia i nie zagraża to bezpieczeństwu w ruchu drogowym; dziecko do lat 10 kierujące rowerem jest pieszym - nie może poruszać się po jezdni, ale tylko po chodniku.

Rodzicu pamiętaj, że jeśli Twoje dziecko nie skończyło 10 lat może kierować rowerem, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej; jeżeli dziecko ma ukończone 10 lat może już samodzielnie prowadzić rower po publicznych drogach, ale musi posiadać kartę rowerową.

Nie przejeżdżamy na rowerze przez przejście dla pieszych. Przed przejściem dla pieszych należy się zatrzymać, zejść z roweru, rozejrzeć się i dopiero bezpiecznie przeprowadzić rower na drugą stronę jezdni. Gdy chcemy jechać rowerem – załóżmy kask ochronny.

(KWP zs. w Radomiu / kp)

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 5.28 MB)

Powrót na górę strony