Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani za kradzież paliwa z rurociągu

Data publikacji 10.04.2006

Policjanci z KWP w Gdańsku zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o dokonanie od maja 2002 r. do marca 2003 r. ponad 40 odwiertów w rurociągach paliwowych, z których ukradli prawie 900.000 litrów substancji ropopochodnych. Tym samym procederem zajmowała się grupa przestępcza, do której należeli dwaj mężczyźni zatrzymani przez policjantów z CBŚ.

W niedzielę 9 kwietnia Policjanci z KWP, w ramach trwającego półtora roku śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku, zatrzymali w mieszkaniach w Gdańsku kolejnych członków zorganizowanej grupy przestępczej. Zatrzymani to: 29-letni Rafał J., 29-letni Sylwester C. i 41-letni Michał B. Zatrzymani mężczyźni podejrzani są o dokonanie od maja 2002 r. do marca 2003 r. ponad 40 odwiertów z rurociągów paliwowych, z których ukradli prawie 900 000 litrów substancji ropopochodnych o wartości 2 700 000 zł.

Policjanci pracujący w specjalnej grupie zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie zarzutów 13 osobom i tymczasowe aresztowanie 11 osób. Przestępcy działali w zorganizowanej grupie, która oprócz odwiertów dokonała szereg oszustw i wyłudzeń towarów na terenie kraju i poza jego granicami na łączną sumę 500 000 zł. Ponadto przestępcy zajmowali się przemytem i handlem narkotykami. Z ustaleń policjantów wynika, że wprowadzili 220 kg różnych substancji odurzających.

Od sierpnia 2005 r. w areszcie śledczym przebywa przywódca tej grupy Jarosław K., a od lutego 2006 r. – Ryszard N., najbliższy współpracownik Jarosława K. Ryszard N. odpowiedzialny był za przygotowywanie i organizowanie przestępstw gospodarczych oraz lokowanie korzyści pochodzących z przestępstw w legalnym obrocie gospodarczym.

Dzięki swoim wpływom obaj zatrzymani zasiadali w radach nadzorczych spółek i byli ich poważnymi współudziałowcami. Ustalone udziały w jednej ze spółek wynoszą ok. 1 500 000 zł.

Policjanci do tej pory zabezpieczyli mienie w wysokości 500 000 zł. Prowadzone postępowanie jest wielowątkowe. Zorganizowana grupa przestępcza zgromadził znaczny majątek. Do tej pory materiał dowodowy zgromadzono w 28 tomach akt.


                                                                  *  *  *


Dzień wcześniej w Gdańsku policjanci z CBŚ zatrzymali dwóch ukrywających się od ponad roku członków grupy przestępczej zajmującej się kradzieżą paliw z rurociągów: Krzysztofa B., lat 33, który ma na koncie kilka takich czynów i Andrzeja S., lat 56, który dokonywał kradzieży w woj. pomorskim i w okolicach Łodzi.

Postępowanie w tej sprawie trwa 2 lata. Łącznie zatrzymano 32 osoby, w tym 4 przywódców tej grupy, postawiono 94 zarzuty, zastosowano 23 areszty tymczasowe. Cała grupa ma na koncie ponad 100 włamań do rurociągów – ukradli dziesiątki tysięcy litrów paliwa. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli mienie w wysokości ok. 1 mln zł, w tym kilka luksusowych samochodów.

Powrót na górę strony