Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kryminalni odzyskali zabytkową kropielnicę

Data publikacji 07.06.2018

Stołeczni policjanci wydziału kryminalnego po raz kolejny odzyskali cenny obiekt dziedzictwa kultury narodowej. Tym razem dzięki współpracy funkcjonariuszy z pracownikami Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego do Muzeum Ziemi Błońskiej trafiła kropielnica z X wieku.

Policjanci stale monitorują rynek antykwaryczny, sprawdzają oferty domów aukcyjnych i galerie, korzystają z Krajowego Wykazu Zabytków Skradzionych lub Wywiezionych za Granicę Niezgodnie z Prawem, który jest prowadzony przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, a także współpracują z muzeami. Na przestrzeni ostatnich lat odzyskali dziesiątki unikatowych obrazów, dzieł sztuki oraz obiektów kultury narodowej, których wartość można szacować w milionach euro.

Tym razem policjanci uzyskali informację, że na posesji w podwarszawskiej miejscowości może się znajdować element kropielnicy, wykonany z różowego granitu z charakterystycznym wgłębieniem, pochodzący być może nawet z X wieku. Z posiadanych informacji zabytek mógł pochodzić z kościoła św. Wojciecha, najstarszego kościoła na Mazowszu.

Policjanci w jednej z podwarszawskich miejscowości, w przydomowym ogródku odnaleźli opisywany zabytek. Stanowił on element ogrodu. Ważąca prawie tonę kropielnica została zabezpieczona i przekazana dyrekcji Muzeum Ziemi Błońskiej.

Sprawa jest kontynuowana przez policjantów wydziału kryminalnego Komendy Stołecznej Policji pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Grodzisku Mazowieckim.

(KSP / kp)

 

  • odzyskana kropielnica
  • odzyskana kropielnica
  • odzyskana kropielnica

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 9.85 MB)

Powrót na górę strony