Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Polscy policjanci podczas Midway Day

W rocznicę Bitwy o Midway w bazie amerykańskiej Marynarki Wojennej w Redzikowie Komendant słupskiej Szkoły Policji złożył wieniec kwiatów. Rocznica tej bitwy jest oficjalnym świętem amerykańskiej Marynarki Wojennej.

Obecność delegacji Szkoły Policji podczas święta amerykańskich marynarzy to jeden z efektów podpisanego porozumienia o współpracy pomiędzy Szkołą Policji w Słupsku i amerykańską Bazą Wsparcia Marynarki Wojennej. W ramach tej współpracy amerykańscy marynarze uczestniczyli w tym tygodniu w międzynarodowym szkoleniu EUPST II na terenie Szkoły Policji, natomiast policyjni wykładowcy uczestniczyli w szkoleniu poświęconym ochronie ważnych obiektów i szkoleniu służby wartowniczej. Komendanci obu jednostek uczestniczą też w uroczystościach państwowych związanych z polskimi i amerykańskimi świętami.

Bitwa o Midway rozegrała się w dniach 4-7 czerwca 1942 roku w pobliżu atolu Midway na Pacyfiku. Amerykańska baza położona na tym atolu stanowiła ważny punkt strategiczny, którego opanowanie poszerzyłoby kontrolowany przez Japończyków obszar Pacyfiku. Bitwa zakończyła się pełną porażką floty japońskiej. Była to pierwsza przegrana floty cesarskiej od 1592 roku.
Po tym zwycięstwie zmieniło się status quo na Pacyfiku. Wojska amerykańskie przeszły do ofensywy i ostatecznie pokonały armię Japonii. Bitwa o Midway ze względu na swój charakter porównywana jest do bitwy pod Kurskiem.

4 czerwca - data rozpoczęcia bitwy - jest oficjalnym świętem Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych  nazywanym "Midway Day".

Film Polscy policjanci podczas Midway Day

Pobierz plik Polscy policjanci podczas Midway Day (format mp4 - rozmiar 8.42 MB)

 

Powrót na górę strony